Bývalá vegetariánka se nedávno dala na tzv. raw stravu, která sestává jen ze syrové zeleniny, ovoce, oříšků nebo klíčků, které jsou zahřívány maximálně na 42 °C, aby byly zachovány všechny vitamíny a živiny. A díky této stravě, se jak sama říká, zbavila vrásek i zdravotních neduhů.
Dlouhou dobu jste se stravovala jako vegetariánka a veganka, nedávno jste ale přešla na syrovou stravu. Proč jste se stala vitariánkou?
Těch důvodů bylo hned několik. Tehdy jsem se začala sama sebe ptát, jak je možné, že všude kolem mě jsou lidé v tak hrozném zdravotním stavu. Rakovina, cukrovka, infarkty nebo náhlé oslepení, a to nemluvím o starých lidech, ale o svojí generaci. Jsou to nemoci, kterým se z velké části dá preventivně předcházet právě změnou jídelníčku, přechodem na organickou a rostlinnou stravu. A to byl ten důvod.
V té době jsem kojila svoji dceru Deiu a rozhodně jsem nechtěla, aby si prošla detoxifikací, kdy se tělo zbavuje chemikálií nashromážděných během let nejen z potravy, ale i z chemikálií v kosmetice a jiných produktech, které na sebe dáváme. Když jsem s raw stravou začala, po prvním týdnu jsem se začala cítit lépe a měla jsem mnohem více energie. A hlavně najednou máte tělo, které je připraveno bojovat proti virům a nemocem a imunitní systém funguje. Vaše tělo totiž nechce, abyste byli nemocní nebo umřeli a udělá cokoli, aby tomu zabránilo, jen musí být dost silné a ne unavené ze všech těch syntetických látek a chemikálií.
Máte tři děti, i ony a manžel se stravují jako vy nebo máte pro každého speciální jídelníček?
Celá rodina jíme rostlinnou stravu, přes to nic nejede. Já jsem vždy intuitivně cítila, že maso nepatří do mého jídelníčku, když jsem pak navíc studovala, kolik zla zvířecí bílkovina v těle nadělá, nemohla jsem něco takového dávat svým dětem. Jsem zodpovědná za jejich bezpečí a nepovažuji současnou českou nebo americkou kuchyni za bezpečnou, to ani omylem. Dělám dětem džus ze slunečnicových výhonků, celeru a okurky a v té jedné sklenici je více bílkovin, než kolik průměrné americké dítě sní za celý týden.
Do Čech se trend raw food teprve dostává, jak vlastně vypadá jídelníček vitariána a můžete doporučit nějaký recept?
Ráno si dělám mandlové smoothie, přes noc si namočím mandle, ráno je omyji a rozmixuji na pastu, kterou přecedím přes plínku. Do hotového mléka přidám konopná semínka, chia a lněná semínka, borůvky, raw proteinový prášek a přidám i další věci, co mám ráda, třeba kustovnici čínskou. Ke svačině si pak připravím zelený džus ze slunečnicových výhonků, celeru a okurky. K obědu si pak většinou dám salát. Miluji kale salát, avokádo, česnek, fazolové výhonky a fazolky mungo, citron a olivový olej. Po obědě si většinou dávám ke svačině organické ovoce nebo zeleninu a k večeři se zakousnu do raw burgeru, raw lasagní nebo si dělám avokádový toast.
Hřešíte někdy?
To, že jím syrovou stravu neznamená, že nejím pestře a chutně, na syrové stravě cítím skvěle, takže není potřeba, abych nějak významně hřešila. Co považuji za hřešení je, když si dám vařené těstoviny z quinoi. Jinak je ale raw strava opravdu pestrá, miluji raw zmrzliny, pizzy nebo burgery a naprosto fantastické jsou tacos. Vitariánská kuchyně je hlavně o tom, jestli máte rádi své tělo a máte respekt sami k sobě. Proč bych si měla do těla dávat to, co mi ubližuje. Rozhodně ale netvrdím, že je to jednoduché. Odstranit naše emocionální propojení s jídlem, na kterém jsme vyrostli, chce hodně otevřenosti vůči změně a také hodně vůle.
Vy jste ale nezměnila jen jídelníček. Dala jste se dokonce na studium léčivých účinků potravin a stala se certifikovanou léčitelkou. V jednom rozhovoru jste se zmínila, že pomáháte nemocným rakovinou, kterým nezabírá chemoterapie, jakou metodou je vedete k uzdravení?
To je pravda, neřekla jsem ale nikdy, že léčím lidi s rakovinou. Já nikoho vyléčit nemohu a ani neumím, jsem jen jakýmsi průvodcem pro lidi, kteří se rozhodli vyléčit sami.
Jaké je pro vás setkání se smrtelně nemocnými lidmi?
Je to úplně stejné, jako setkání s kýmkoli jiným. Myslím si, že nemoc je pro člověka přítel, dávající mu zprávu o tom, že je potřeba něco změnit. Lidé, kteří jsou nemocní, jsou obvykle otevřeni tomu najít a změnit to podstatné. Nemoc je totiž často emoce, zakopaná hluboko v nás, takže nemůže ven a tím vytváří onu nemoc.
Co všechno se dá organickou stravou léčit?
Hlavně duše. A z těch tělesných nemocí…viděla jsem lidi, kteří se za 3 týdny zbavili cukrovky typu 2, dalším se ulevilo od artrózy nebo jim začala ustupovat rakovina. Jeden z mých učitelů Dr. Brian Clement věří, že v podstatě jakákoli nemoc se dá stravou minimalizovat nebo úplně vyléčit. Ale není to pouze o jídle, všechno začíná v hlavě, v našich myšlenkách. Tam musíme něco změnit nejprve a pak najít odvahu se léčit.
Nepoužívám nic, co se testovalo na zvířatech a snažím se, aby produkty neobsahovaly nic syntetického. Zvláštní je, že po dvou měsících na syrové stravě mi zmizely vrásky a měla jsem úplně pohádkové vlasy. Tím, že živiny a enzymy z rostlin nezničím vařením, dostanou se hojně do těla a ono může lépe regenerovat.
Jak tedy vypadá vaše kosmetická výbava?
Teď používám organický šampon a kondicionér, pak mám řasenku a rtěnku a měla jsem i tužku na oči a stíny, ale ty byly nedávnou použity armádou mých dvou malých indiánů, kteří je vypotřebovali na noční koupelnový boj.