Psychologie barev oblečení očima terapeutky: Smyslnou červenou muži milují, protože vyjadřuje plodnost ženy. Co další barvy? | Pro ženy | Blesk.cz
Premium

Psychologie barev oblečení očima terapeutky: Smyslnou červenou muži milují, protože vyjadřuje plodnost ženy. Co další barvy?

1. července 2020 | 06:00

Barvy ovlivňují lidskou psychiku, a proto se s nimi vědomě pracuje především v oblasti marketingu a designu. Působí na nás už po probuzení, třeba když si vybíráme oblečení ze skříně. Věděla jste, že si barevnost šatů volíme podle svého momentálního psychického stavu, ale i na základě dlouhodobého psychického nastavení, kam patří míra sebevědomí nebo vztah k okolí?  Právě to nám potvrdila terapeutka Marie Funke.

Proč červená vzbuzuje nejsilnější emoční reakce, jak působí na muže a pro jaké příležitosti zvolit modrou? Odpovědi na tyto otázky vás nejspíš překvapí...

Ačkoliv si to přímo neuvědomujeme, barvy vytvářejí naši identitu, náš charakter i vnitřní pocity. Terapeutka Marie Funke vysvětluje, že barvy, respektive jejich tón a sytost, působí na psychiku dvojím způsobem. Primárně, což znamená, že vliv určitých barev působí na smyslový aparát a vyvolává prokazatelné změny fyziologických procesů v našem těle. Ovlivňují nás ale i sekundárně. Působí na naše emoce a myšlenky v důsledku určitých významů, které jim byly přiřazeny vzhledem k historickým, sociálním a kulturním rituálům a událostem. Například černá barva je typická na našem území jako barva smutku, podobně tomu je i u indiánských kmenů, naopak v severní části Německa představovala barvu smutku bílá, a to až do 18. století.

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 1 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Autor: Žaneta Podlahová