MŮŽE VÁŠ POTOMEK DRŽET DIETU?
Druhým extrémem ale bývá přílišné omezení jídla. Někteří rodiče nadváhu dítěte dokonce řeší třikrát denně makrobiotickou stravou a krutým tréninkem. To je také nesmysl. Silné děti by měly jíst podobně jako hubnoucí dospělí aspoň pětkrát denně malé porce a také dodržovat pitný režim. Odborníci kladou důraz především na snídaně, které se v mnoha rodinách vynechávají.
JAK ZAHÁJIT DEN?
„Snídat, snídat a zase především snídat,“ říká Zlatko Marinov, známý dětský obezitolog.. „V obezitologii platí rovnice: Kdo nesnídá, bude vždy tlustý. Nemusí to být zrovna v patnácti, ale v pětačtyřiceti letech určitě.“ Pro nastartování tělo potřebuje dostatek lehce stravitelných sacharidů v kombinaci s mléčným produktem. Jídlo je tak snadno stravitelné a organismus není zbytečně zatížen bílkovinami nebo tuky, které vyžadují dlouhé trávení. Vhodné jsou proto třeba jogurty, celozrnné cereálie nebo obilné vločky.
PROČ MUSÍ DĚTI SNÍDAT?
„Při vynechávání snídaně dítě brzy podléhá únavě a klesá jeho pozornost. Může se také vyskytnout podrážděnost, emoční labilita či agresivita,“ vysvětluje odbornice na výživu Slávka Fraňková. V průběhu noci dochází k vyčerpání 80 – 90 % zásob látky zvané glykogen, která je hlavním zdrojem pro činnost centrálního nervového systému. Právě tento zdroj děti potřebují pro práci ve škole. Tím, že se snídaně vynechá, děti jsou neklidné a nepozorné. Navíc když ranní jídlo vynecháme, naše tělo sáhne po tzv. zásobním metabolismu. Dochází k vybudování zásob. A to je důvod, proč děti tloustnou.
JAK POZNÁTE, ŽE MÁ NADVÁHU?
Pokud zrovna nechcete pádit k dětskému obezitologovi, stačí použít stejnou tabulku, jakou používají dospělí, když chtějí zjistit svůj Body Mass Index (BMI). Najdete ji na internetu například na serveru www.hubnuti/org/cz. U dětí je také důležité sledovat objem pasu a to, jak rychle přibývají na váze. To všechno jsou ukazatelé nadváhy, kterou bychom neměli podceňovat.