Odpovídá: předsedkyně České pediatrické společnosti MUDr. Hana Cabrnochová
Nástup do mateřské školy znamená vstup do velké skupiny, kde se děti setkají s ohromným množstvím virů a bakterií, na které zatím nemají protilátky a na něž ještě nejsou zvyklé. Navíc můžou být po náhlém intenzivním zapojení do nových činností a ranním vstávání unavenější, což může oslabit jejich imunitu, takže snáze útokům bakterií a virů podlehnou.
Zároveň je to ale nezbytný trénink dětského imunitního systému, díky kterému jsou děti před nástupem do školy obvykle již podstatně odolnější. Chcete-li dceru na nástup do školky připravit, dbejte na to, aby měla kvalitní výživu bohatou na vitaminy a dostatek odpočinku. Také si ověřte, zda před nástupem do kolektivu dítě prodělalo všechna doporučená očkování. Právě teď bude potřebovat maximum protilátek.
Hrozba pro sourozence
Pokud již vaše dítě onemocní nebo se třeba jen nachladí, ujistěte se, že se do školky vrací úplně fit. Omezíte tím riziko jeho další absence v krátkém čase. V žádném případě nepodceňujte „obyčejné“ virózy. Virem oslabené dítě totiž snadněji podlehne bakteriálním nákazám, které můžou mít i vážnější průběh a vyžadují antibiotickou léčbu. Jedním z příkladů jsou pneumokokové infekce. Pneumokokové bakterie se běžně vyskytují na sliznicích velkého procenta populace a můžou vyvolat záněty středního ucha nebo infekce horních cest dýchacích.
Neočkované děti však bývají nosiči i takzvaných invazivních pneumokoků. Oslabené dítě pak může onemocnět zápalem plic, či dokonce zánětem mozkových blan (meningitidou), která ve vysokém procentu zanechává trvalé následky. Jestliže je v rodině dětí více, určitě je dobré počítat s tím, že nástupem do kolektivu se dítě stává také možným zdrojem infekce i pro své mladší sourozence. I u nich jsou proto obzvlášť prospěšná i nepovinná očkování, protože jsou nákazou podstatně více ohrožené.