Nejvyšší soud rozhodl o tom, že zaměstnavatelé musí vyhovět rodičům, kteří mají děti do 15 let a chtějí práci na zkrácený úvazek. Stalo se tak na základě šest let starého případu z Liberce – tamní úřednice měla částečný úvazek kvůli dítěti, ale když její kolegové odešli do penze, magistrát coby zaměstnavatel jí nařídil, že musí přejít na plný. Žena to odmítla a nadále chodila domů o domluvenou hodinu dříve, za což jí úřad vyhodil.¨
Okresní soud mu dal za pravdu, krajský však stál na straně úřednice a tak věc nakonec skončila u Nejvyššího soudu. Ten rozhodl, že firma může částečný úvazek zamítnout pouze z vážných provozních důvodů, které případně dokáže obhájit u soudu. To však nebyl případ Liberce, shodli se soudci.
Soud varoval zaměstnavatele, ti musí být vstřícnější
"Rozhodnutí soudu se dá brát spíše jako varování pro zaměstnavatele, aby se na to příliš nevymlouvali, protože se provozním důvody ohánějí příliš často a alibisticky. Pokud to budou dělat nadále, mohou z toho mít opletačky, navíc to pro ně bude znamenat poškození image,“ říká Nina Bosničová. Jinými slovy, rozhodnutí Nejvyššího soudu je vlastně vzkazem pro další zaměstnavatele, že by mohli dopadnout stejně jako liberecký magistrát.
Mezi firmy, které částečné úvazky rodičům nabízejí, patří například ČEZ, ovšem tak jen v případě, že to povaha práce umožňuje. „Není to možné například tam, kde mají pracovníci na starosti bezpečnost provozu elektráren,“ uvedla mluvčí společnosti Barbora Půlpánová. Jinak tu na zkrácený úvazek zaměstnávají několik desítek lidí. „Vždy jsme se v minulosti se zaměstnanci dohodli, tudíž jsme nikdy podobnou záležitost nemuseli řešit soudní cestou,“ dodala.
Když se práce na zkrácený úvazek nevyplatí
„V každém případě si zkrácený úvazek i náplň práce vyjednejte písemně, včetně toho, zda máte částečný úvazek natrvalo nebo třeba jen na rok či dva,“ upozorňuje Nina Bosničová. Jinak vám totiž hrozí třeba to, že vám zaměstnavatel nebude chtít umožnit návrat na plný úvazek, aby ušetřil.
Dalším rizikem je to, že firma sice rodiče bude platit za čtyři nebo šest hodin denně, ale práce bude vyžadovat jako by tam byl celou pracovní dobu – těžko říci, zda je to nešikovnost firmy nebo rovnou zlá vůle. Každopádně nejde jen o české specifikum. Na to, že ženy, které jdou kvůli dětem do práce na částečný úvazek, nakonec pracují víceméně naplno, ale peněz mají jen část, upozornila i manželka amerického prezidenta Michelle Obama. A ženám doporučila, aby si něco podobného předem dobře rozmyslely.
Udělejte to doma, telefon přece máte
Někteří zaměstnavatelé zase mohou mít pocit, že by měl rodič za možnost práce na částečný úvazek cítit vděk a chtějí po něm různé pracovní úkoly i v době, kdy je doma, například s poukazem na to, že přece má služební mobil nebo notebook. Celkově se však situace ve zdejších firmách podle Bosničové přece jen postupně výrazně posouvá k lepšímu.
Zabránit tomu, aby člověk pracoval nad rámec svého zkráceného úvazku mohou například sdílená pracovní místa, kdy se například dva rodiče na polovičním úvazku doslova dělí o jeden stůl a celé pracovní místo. Takovou možnost nabízí například operátor T-Mobile, který se svými zaměstnanci podle mluvčí Patricie Šedivé rovněž uzavírá dohodu na práci konanou mimo vlastní pracovní poměr nebo rodičům umožňuje, aby si pracovní dobu posunuli. I tady se však najdou místa, u nichž to nejde. Šedivá je však blíže nespecifikovala.