Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

První ryze ženská posádka ve vesmíru! Tyto dvě astronautky spolu vstoupí do neznáma

8. března 2019 | 06:00

Poprvé v historii se na mezinárodní vesmírné stanici projdou ve vesmíru dvě ženy. Je to první čistě ženská mise tohoto druhu. Astronautky z NASA jsou součástí Expedice 59 a do vesmíru vkročí dvacátého devátého března.

Devětatřicetiletá Američanka Anne McClain a její o půl roku starší kolegyně Christina Koch dostaly tuto neskutečnou příležitost a jejich vesmírnou procházku bude ze Země sledovat a monitorovat další žena – tentokrát Kanaďanka – Kristen Faccioli z centra v Houstonu. A procházka to bude pěkně dlouhá, plánovaná délka je sedm hodin.

Obě astronautky jsou ze stejného ročníku, do programu se dostaly v roce 2013. V tomto roce zaznamenala NASA nejvyšší počet zájemců, do programu se hlásilo šest tisíc sto lidí, z toho polovina žen. Ženy tvoří i v dalších ročnících padesát procent studentů. McClain je již na mezinárodní vesmírné stanici, kam dorazila s Expedicí 58, Christina Koch vylétá čtrnáctého března s Expedicí 59 a 60. Bude to pro ni první let do vesmíru a pro obě to bude poprvé, co se ve vesmíru také projdou.

Vstupování do vesmíru má hned několik důvodů. Opravuje se vesmírná stanice zvenku, provozují se různé pokusy a testují se nová zařízení. Také se opravují satelity, které už byly do vesmíru vypuštěny, aby se nemusely na opravu vozit zpět na Zemi.