Microgreens – moderní slovo a další trend ve stravování? Kdepak! Mikrozeleninu si spousta lidí plete s výhonky a klíčky. Výživový specialista Petr Havlíček vám ale v novém dílu pořadu Rozum v troubě na Mall.tv vysvětlí, o co se správně jedná. Mladé rostlinky určitých odrůd se sklízí pouze při určité výšce a jsou náloží minerálních látek a vitaminů a především polyfenolů, které pozitivně ovlivňují naše zdraví. Jak mikrozeleninu konzumovat a jak ji vhodně zařadit do jídelníčku?
„Microgreens neboli mikrozelenina jsou malé rostlinky zeleniny sklizené těsně poté, co se u nich vyvinuly děložní lístky, maximálně jedna sada pravých lístků," čte ve videu definici microgreens Petr Havlíček. Jsou to tedy vybrané rostliny určitých druhů zeleniny, které se sklízí při výšce od 2,5 do 7,5 cm. Specifické jsou především tím, že jsou obrovskou zásobárnou živin a v mnoha případech obsahují až čtyřicetinásobně více živin než dospělé rostliny. Jsou tak větším zdrojem vitaminů, minerálních látek a hlavně fytonutrientů (polyfenolů), které pozitivně ovlivňují naše zdraví. Snižují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, diabetu II. typu, ale i některých neurodegenerativních a onkologických onemocnění.
Microgreens jsou tak velice atraktivní složkou stravy. Přestože u nás trendují až v posledních třech až čtyřech letech, na talíře obyvatel Spojených států amerických se dostaly už v osmdesátých letech minulého století. A jak je do jídelníčku zařadit? Můžete si je sami vypěstovat a stříhat a konzumovat je pak můžete samostatně nebo v rámci studené kuchyně. Hodí se jak do salátů, tak do sendvičů, pomazánek, ale i smoothies. Chutě microgreens jsou rozmanité. Jsou ale i nějaké nevýhody konzumace microgreens? „Na rozdíl od klíčků, u nichž hrozí riziko nějaké bakteriální kontaminace nebo napadení plísní, u microgreens toto nehrozí," tvrdí Petr Havlíček. Při správném pěstování a v dobrých podmínkách tak žádná rizika nehrozí.