Zdravé a nepečené! Tohle cukroví zachrání vánoční svátky i vaši figuru

 • (istock.com)
  19. prosince  2018 
   06:00

  Nestihli jste upéct rohlíčky, perníčky ani linecké? Vánoční cukroví je nejlepší odvlhlé a vláčné, proto už troubu ani nezapínejte a vrhněte se na přípravu nepečených druhů. Jejich příprava je snadná a rychlá, a tak se nemusíte bát, že byste nestihli vyrobit alespoň pět druhů. Po kuličkách rafaelo se jen zapráší a arašídové košíčky s nadšením zopakujete i příští rok. 

  Nejste příliš zruční? Pak oceníte hlavně recepty na nepečené kuličky. Vyberte hned několik druhů, aby bylo cukroví barevně pestré, a nedělejte kuličky moc velké. 

 • Datlové kuličky

  O svátcích se kalorie nepočítají, ale pro zmírnění výčitek si zkuste udělat i nějaký zdravý druh cukroví. Na rozdíl od tradičního nebude tak sladký a ocení ho i celiaci a vegani.

  Na přibližně 30 malých kuliček budete potřebovat:

  20 vypeckovaných datlí

  1 šálek mletých mandlí (mandlové mouky)

  1 šálek kokosu

  1 šálek jemných vloček

  1 lžíci holandského kakaa

  2 lžičky šťávy z citronu

  1 lžičku skořice

  1 lžičku perníkového koření

  Postup:

  Vypeckované datle si předem, alespoň na hodinu, namočte. Poté slijte vodu a spolu s ostatními surovinami vložte datle do výkonného mixéru. Těsto by mělo mít drolivou konzistenci a nelepit se. V opačném případě přidejte ještě trochu mandlové mouky nebo vloček. Ze vzniklé hmoty tvořte malé kuličky, ty můžete následně obalit v holandském kakau, kokosu nebo mletých mandlích.

 • Kuličky rafaelo

  Kokosové kuličky jsou vděčným druhem cukroví, kterým potěšíte snad každého mlsouna. Populární kuličky rafaelo jsou toho zářným důkazem. 

  Budete potřebovat:

  125 g ztuženého tuku Omega

  1 balení (200 g) strouhaného jemného kokosu

  1 plechovku kondenzovaného mléka Salko

  100 g loupaných mandlí

  strouhaný kokos (hrubší) na obalení

  Postup:

  Tuk rozpusťte a nechte zchladnout. Poté ho spolu se salkem vyšlehejte do zhoustnutí. Nakonec přidejte strouhaný kokos a vzniklou tuhou hmotu dejte vychladit do lednice. Kuličky se vám pak budou válet mnohem snáz. Doprostřed každé kuličky nezapomeňte vtlačit mandli a nakonec hotovou kuličku obalte v kokosu.

 • Vosí hnízda

  Vedle nepečených kuliček se můžete pustit i do vosích hnízd. Ta podle tradičních receptů obsahují rum, ale pokud alkohol v cukroví nemáte rádi, držte se tohoto receptu.

  Na těsto budete potřebovat:

  160 g rozemletých piškotů

  160 g cukru moučka

  60 g změklého másla

  2 lžíce polotučného mléka

  1 lžíci holandského kakaa

  piškoty na přiklopení

  Na náplň:

  80 g rozpuštěného másla

  160 g cukru moučka

  1 žloutek

  Postup:

  Nejprve si rozmixujte piškoty a poté do mixéru přidejte další sypké ingredience. Obsah mixéru přesuňte na pracovní plochu a uprostřed si vytvořte jamku, do té vlijte mléko a přidejte změklé máslo. Těsto zpracujte rukama v tuhou celistvou hmotu, která už se nedrolí. Může to trvat i deset minut.

  Na přípravu krému smíchejte máslo, cukr a žloutek a mixujte, dokud konzistence nebude hezky hladká. 

  Do (otevíratelné) formičky na hnízdo vtlačte těsto, poté koncem vařečky udělejte dolíček a ten lžičkou naplňte krémem. Nešetřete s ním, aby krém trochu přetékal a držel na něm přilepený piškot.

 • Arašídové košíčky

  Arašídové košíčky možná znáte jako slavné americké reeses. Jejich domácí výroba je snadná a touhle cukrovinkou můžete někoho potěšit i během roku. Hodí se dokonce i jako dárek ve formě domácí bonboniéry. 

  Budete potřebovat:

  papírové košíčky

  100 až 150 g hořké nebo mléčné čokolády

  sklenici arašídového másla

  (30 g ztuženého tuku)

  Postup:

  Návod na výrobu arašídových košíčků je víc než jednoduchý. Stačí ve vodní lázni pomalu rozehřát čokoládu. Tu můžete smíchat i se ztuženým tukem. Košíčky pak snadněji zatuhnou. 

  Do papírového košíčku lžičkou nalijte trochu čokolády, poté přidejte lžičku arašídového másla a nakonec povrch zalijte opět čokoládou. Košíčky nechte zatuhnout v lednici nebo mrazáku.

 • Rumové kuličky

  Mezi typicky české cukroví patří rumové kuličky. Určitě je proto nevynechávejte. 

  Budete potřebovat:

  200 g másla

  150 g moučkového cukru

  100 g holandského kakaa

  1 balení (200 g) dětských piškotů

  30 ml hnědého rumu

  strouhaný kokos na obalení

  Postup:

  Nejprve rozmixujte piškoty a poté k nim přidejte další sypké suroviny, změklé máslo a nakonec rum. Těsto rukama zpracujte a tvořte malé kuličky. Ty nakonec obalte v kokosu. 

/
Autor: Veronika Duží

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji