Co večeřet při hubnutí? Pozor na brokolici, květák a zelí! Tipy na vhodná jídla

 • (Shutterstock)
  17. prosince  2016 
   06:00

  Pokud chcete shodit nějaké to kilo, a třeba ještě do Vánoc, zkuste se zamyslet i nad tím, co večeříte. Při hubnutí totiž nezáleží jen na pravidelnosti, ale taky na vhodném složení jídelníčku.

 • Metabolismus je večer pomalejší

  ...

  Jak říká nutriční terapeutka Dana Šímová, večer náš metabolismus pracuje pomaleji, takže je nutné zaměřit se na složení zejména večeře. „Neznamená to, že nebudeme večeřet vůbec, ale naopak bychom měli myslet na to, že správná večeře by měla obsahovat bílkoviny, ideální jsou tedy ryby, libové maso, šunka, vejce, tvaroh nebo sýr. Dále je nutné snížit množství sacharidů a vybírat hlavně ty s nízkým glykemickým indexem,“ říká Dana Šímová.

 • Na chléb, pečivo a luštěniny raději zapomeňte

  ...

  Chcete-li rychle shodit, k večeři si nedávejte přílohy, jako jsou chléb a pečivo, včetně celozrnných variant, zapomeňte i na ovoce a luštěniny, byť jsou samozřejmě zdravé. „Neznamená to hladovět, ale nahradit přílohy větším množstvím zeleniny, a to nejen syrové, ale i tepelně upravené, a to především nyní v zimním období,“ radí nutriční terapeutka.

   

  Co by měly jíst ženy po třicítce, aby zhubly nebo nepřibraly • VIDEO: Vím, co jím

 • Omezte zeleninu, která zpomaluje metabolismus

  ...

  Ne každá zelenina je při hubnutí vhodná, zejména pro ženy. Máte-li navíc problémy se štítnou žlázou, omezte zcela určitě zeleninu, která obsahuje látky, jež patří do skupiny látek goitrogenních, tedy těch, které blokují produkci hormonů štítné žlázy – ty hrají nezastupitelnou roli při řízení metabolismu. Jde především o brokolici, květák, kapustu a zelí. „Neznamená to ale, že tyhle druhy z jídelníčku striktně vyloučíte, ale doporučuji je omezit nebo konzumovat spíše na oběd a nejlépe tepelně upravené, protože vařením dochází k částečnému zničení těchto látek,“ dodává Dana Šímová.

   

 • Tipy na vhodné večeře při hubnutí

  ...

  Lečo se šunkou a vejci

  Kuřecí prso na grilu, dušená zeleninová směs

  Pstruh na bylinkách, dušené zelené fazolky

  Mozzarella s rajčaty, olivovým olejem a bazalkou

  Krůtí prso dušené s mrkví a hráškem

  Zeleninový salát s tuňákem a vejcem

  Volské oko s dušeným špenátem

  Tvarohová pomazánka s pažitkou, kousky zeleniny (mrkev, řapíkatý celer, paprika)

   

   

   

   

/
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji