Smoothie a dieta: Naučte se připravovat je tak, aby hrála ve váš prospěch!

Smoothie a dieta: Naučte se připravovat je tak, aby hrála ve váš prospěch!
13. července  2022 
 06:00

Smoothie se zdá jako dost dobrý nápoj, který vám pomůže při hubnutí. Hodí se ideálně  třeba jako snídaně nebo svačina. Ale zdání klame. Pokud se při přípravě nebudete držet základních pravidel, může vám přivodit pár kilo navíc. Pozor, vyhněte se při přípravě těmto chybám! 

Chybí vám v něm dostatek vlákniny

Vláknina je vlastně takový magický lék na hubnutí. Dokáže vás zaplnit na dlouhou dobu, čímž předejdete vlčímu hladu, který by se mohl po chvilce objevit. Naštěstí ovoce je skvělým zdrojem vlákniny, jen musíte vybrat ten správný druh. Nejčastějším ovocem, které se přidává do smoothie, jsou banány. Ale půlka tohoto žlutého ovoce má pouze kolem 1,5 gramu vlákniny, a vy byste jí měli do koktejlu přidat aspoň 10 gramů. Snažte se tedy vybrat ovoce a zeleninu, které toto splní. Jsou to třeba jahody, avokádo, kiwi, hrušky, fazole, kapusta nebo chia semínka.

Zapomínáte na bílkoviny

Pokud hodláte jedno z denních jídel nahradit smoothie, mělo by obsahovat všechny živiny, které by vám dodalo normální jídlo. Se sacharidy většinou nebývají problémy, ale málokdy se v nápoji objeví bílkoviny. Ono taky by bylo divné rozmixovat třeba maso, že ano. Naštěstí jsou obsaženy v mléčných výrobcích, kterými můžete smoothie zahustit. Ideální jsou mléko nebo řecký jogurt. Mléko můžete obměňovat, nemusí být pouze kravské, ale pozor na mandlové, to obsahuje pouze jeden gram bílkovin na jeden šálek. Skvělým zdrojem jsou ale třeba i tofu, fazole nebo ořechy.

 

Dopřáváte chuťovým buňkám až příliš

Jasně, pořád je smoothie namíchané z několika druhů ovoce lepší, než kdybyste si dali koblihu. Ale i když obsahuje dostatek živin a vlákniny, je to kelímek plný prázdných kilojoulů. Pokud do mixéru hodíte pět druhů ovoce, může se energetická hodnota smoothie pohybovat kolem 1600 kJ. A navíc každé ovoce obsahuje cukr, takže po hodině od vypití smoothie budete mít opět hlad. Proto raději vyměňte některé přísady za bílkoviny v podobě mléčných výrobků nebo ořechů, případně v podobě  bílkovinného prášku. 

Nesprávně dávkujete

Jestliže si smoothie připravujete sami doma, je tu riziko, že ho vypijete více, než kolik byste měli. Mixér je totiž dost velký, a tak se toho do něj hodně vejde. A co byste to nevypili celé, že ano... Místo odměřování od oka si ingredience přesně naplánujte, abyste si ze zdravé dietní svačiny neudělali kalorickou bombu. Ideální porce by měla mít kolem 1200 kJ. Přitom věřte, že jste schopni namíchat si koktejl, který bude mít dvakrát tolik. 

 

Přislazujete si to

Někdy vám smoothie může připadat bez chuti, tak si ho v dobré víře přisladíte. Sice nesáhnete rovnou po cukru, ale ona i jedna lžíce medu může s energetickou hodnotou pořádně zatočit. Snažte se raději sladkosti nápoje docílit volbou správných přísad, které vám budou chutnat i bez toho, že byste je podpořili dalšími sladidly.

 

Pozor si dejte i na ovocné džusy

Nejen smoothie, ale i čerstvé ovocné šťávy mohou být mnohem větší zradou, než byste čekali. Třeba půllitr čerstvě odšťavněného pomeranče, na který spotřebujete zhruba kilogram tohoto ovoce, má kolem 2000 kJ. Kromě toho se dostanete na téměř 100 gramů sacharidů. To je trochu větší svačina, než jakou byste si měli dopřát. Místo toho zkuste zeleninové šťávy, třeba mrkvovou. Půllitr má kolem 700 kJ a 30 gramů sacharidů.

NÁŠ TIP: Které ovoce si bez obav dát, na které pozor? Dozvíte se to z této infografiky. 

Autor: Marie Šilhová, inf

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji