Sobota 21. prosince 2024
Svátek slaví Natálie, zítra Šimon
Oblačno 4°C

5 nejčastějších mýtů o alergiích, které jste nejspíš považovali za pravdivé

  • Kolem alergie panuje mnoho mýtů.
    27. ledna 2024 | 06:00

    Kýchání, slzení, senná rýma, zažívací obtíže, vyrážka. To je jen část nepříjemných projevů alergií, se kterými se podle průzkumu z roku 2021 potýká více než 760 tisíc Čechů. Přestože jde o častý zdravotní problém, stále kolem něho panuje řada mýtů a polopravd.

  • Při alergii na srst jsou alternativou naháči

    Autor: iStock

    Většina alergiků, kteří nemůžou mít doma chlupáče, říká, že mají alergii na srst. Ve skutečnosti jim ale vadí proteiny obsažené ve slinách, kožních šupinách nebo v moči, samotná srst pak obsahuje alergenů minimum. Pořídit si rasu bez chlupů proto není řešením. Jsou ale například psí rasy, které jsou pro alergiky vhodnější. Mezi ně patří například bišonek nebo portugalský vodní pes. Naopak nejvíc alergenů prý vylučují jezevčíci a yorkšírové.

    VIDEO: Alergie na chlad – MUDr. Radek Klubal:

    Video se připravuje ...
     • VIDEO: Videoredakce ženských titulů

  • Alergie na stříbro

    Autor: iStock

    Další velmi rozšířený mýtus se váže k alergii na šperky. Mnoho lidí stále žije v představě, že mají reakci na stříbrné kovy, jejich alergenem je však nikl. Tato alergie patří mezi nejrozšířenější kontaktní dermatitidy a osoby citlivé na nikl obvykle trpí na svědivé vyrážky, zarudnutí kůže v místě kontaktu s alergenem, případně je trápí až bolestivé mokvání. „Lidé často chybně považují alergii na nikl za alergii na stříbro. Tomu se pak následně vyhýbají a svých oblíbených šperků se vzdávají. To však určitě není nutné,“ přibližuje Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka české šperkařské značky USHI, která na český trh dodává ručně vyráběné stříbrné náušnice bez obsahu niklu.

  • Při laktózové intoleranci se nesmí mléko

    Autor: iStock

    Lidé často zaměňují intoleranci laktózy s alergií na bílkovinu kravského mléka. A přitom je v tom obrovský rozdíl. Zatímco alergie na mléko je imunitní reakce na proteiny v mléce, laktózová intolerance je způsobena nedostatkem enzymu laktázy potřebného k rozkladu laktózy, tedy mléčného cukru. Lidé s laktózovou intolerancí tedy mohou konzumovat mléčné výrobky v různě omezeném množství, případně mohou vyhledávat produkty bez obsahu laktózy. Ti, kteří se potýkají s alergií na bílkovinu kravského mléka, pak musí ze své stravy její zdroje zcela vyloučit.

  • Léky proti alergii při častém užívání přestanou zabírat

    Autor: iStock

    Jsou typy léků, které opravdu po nějakém čase užívání přestanou fungovat, antihistaminika mezi ně ale nepatří. Možným důvodem, proč se alergikům i přes léky přitíží, jsou nové alergie nebo změna bydliště, kde je alergenů víc. Účinnost léků také není stoprocentní, pokud je neužíváte správně. Problémem bývá dlouhodobé užívání nosních sprejů proti rýmě, které přinášejí rychlou úlevu od ucpaného nosu. Po nějaké době totiž vzniká závislost, a rýma se naopak zhoršuje. Místo toho raději užívejte intranazální steroidy, které závislost nezpůsobují.

  • Studená zima a pozdní jaro mírní alergii

    Autor: iStock

    Tak jednoduché to bohužel není. Rostliny se totiž probouzí k životu už v zimě, kdy přibývá světla a je dostatek vláhy. Pak stačí, aby stouply i teploty, a opylování se rozjede naplno. Velké množství pylů se tak dostává do ovzduší už v únoru a na začátku března. Nejnovější studie pak ukazují, že vlivem globálního oteplování dochází k dřívějšímu opylování a za posledních dvacet let se kvůli těmto změnám podnebí sezona alergií prodloužila asi o den a půl.

Autor: Štěpánka Bínová
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...