Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

Potřebujete masáž? Odborník radí, kterou vybrat a jak se na ni připravit

Jaká masáž je pro vás ta pravá?
11. února 2024 | 06:00

Masáží, které si v dnešní době můžete dopřát, je nepřeberně. Hodně ale záleží na vašem momentálním rozpoložení a kondici. Která masáž vám udělá dobře?

Univerzální návod neexistuje, ale můžete se orientovat podle aktuálního stavu – zda potřebujete řešit zdravotní problém nebo chcete jen relaxovat a uvolnit ztuhlé svaly. „Při výběru masáže je také vhodné zvážit míru stresu, kterou procházíme, ať už v práci nebo v soukromí. To vše má vliv na celkový efekt masáže,“ vysvětluje Martin Pařízek, odborný garant relaxačních center Wellness Horal a L-Spa Resort Valachy ve Velkých Karlovicích.

VIDEO: 4 nejlepší cviky na pevná záda:

Video se připravuje ...
 • VIDEO: Videoredakce ženských titulů

Sázka na jistotu je thajská olejová masáž

Pokud jdete na masáž poprvé, je dobré svůj stav konzultovat s lékařem. „Při některých chronických onemocněních nemusí být určité druhy masáží vhodné. Konkrétně je třeba přistupovat citlivě k ajurvédské masáži. Při nerovnováze v organismu může zapůsobit spíše kontraproduktivně. Stejně tak pokud nás trápí nějaký problém a jdeme na tuto masáž nevyrovnaní, může se po ní objevit bolest hlavy – což nelze přičítat špatné práci maséra,“ varuje odborník.

Naproti tomu za univerzální a bezproblémovou pro všechny považuje thajskou olejovou masáž, která je především o relaxaci. „U nás ji vyhledávají především ženy. Je tak uvolňující a pohodová, že při ní hosté nezřídka i usnou,“ popisuje odborný garant relaxačních center ve Velkých Karlovicích. Na tuto masáž se nemusíte nijak připravovat, při ní je ovšem dobré uvolnit mysl, nemluvit a vnímat jen práci rukou maséra.

Tradiční thajská masáž není pro každého

Pro rozhýbání těla a na bolavé svaly je pak vhodná thajská tradiční masáž, která se provádí v zapůjčeném oblečení. Provádí se při ní i různé protahovací cviky, a někdy se proto také označuje jako asistovaná jóga. Je užitečná například po sportovním výkonu, kdy se svaly dobře protáhnou, a proto tuto masáž často volí sportovci. „Při větších problémech a bolestech či blokacích je ale vždy dobré navštívit spíše fyzioterapeuta. Masáž rozhodně nelze považovat za univerzální pomoc na zdravotní problém,“ upozorňuje specialista.

Roční období je zásadní

Na jaře je dobrá celková očista těla i mysli. Proto jsou v tomto ročním období dobré ajurvédské masáže, které rozproudí lymfu. „Zvláště silnější lidé mají v teplém počasí problém s oteklými dolními končetinami, což je výsledek toho, že lymfa nefunguje tak, jak by měla. Ajurvédská masáž lymfu znovu rozproudí, a navíc pomáhá k celkové detoxikaci organismu,“ říká Martin Pařízek.

Očistné účinky mají také orientální masáže zvané hammam. U nás jsou ještě málo známé, ale ti, kdo je absolvují, často mluví o pocitu znovuzrození či omlazení. Jejich součástí jsou peeling, který důkladně odstraní starou kůži, dále hýčkající ošetření mýdlovou pěnou a masáž vyživujícími kvalitními oleji, což oceníte zejména v létě. „Hammam tělo navíc stimuluje nejrůznějšími způsoby – od nervových zakončení při ošetření mýdlovými bublinkami přes střídání teplot vody, která při polévání tělo jakoby obemkne, až po zklidňující masáž a závěrečné vyživení kvalitními a příjemně vonícími oleji. Ty, když jsou použity na suchou pokožku, nemají zdaleka takový efekt, jako mají na vlhké kůži, kdy se přes póry dostávají snadněji dovnitř,“ podotýká odborník.

Jak se na masáž připravit?

·         Před masáží je ideální navštívit saunu, která rozehřeje tělo a připraví svaly na masáž. Před příchodem na masáž se osprchujte a přijďte alespoň 5 minut předem, abyste byli zklidnění.

·         Na hloubkovou masáž nechoďte s kocovinou a v průběhu nemoci, může se totiž rychleji rozjet. Neměli byste být ani vystresovaní a přijít po nějaké psychicky náročné situaci. Předtím byste také neměli cvičit.

·         Po masáži byste měli dodržovat klidový režim a dopřát si odpočinek.

·         Před masáží je dobré dvě až tři hodiny nejíst, případně jen malou svačinu – kvůli pohodlí, navíc náročné trávení aktivizuje vnitřní orgány místo toho, aby odpočívaly. Ale nechoďte na masáž ani hladoví a také hned po ní se nehrňte k jídlu.

·         Před masáží pijte – tekutina je důležitá pro chod lymfy. Pijte proto i po masáži.

Jak často chodit na masáž?

Pokud máte možnost, dopřejte si relaxační masáž alespoň jednou týdně. U lymfatických masáží se doporučuje pro dlouhodobější efekt projít delším blokem masáží – ideálně 10 masáží jednou za tři až čtyři dny.

Autor: Štěpánka Bínová
Video se připravuje ...