Čtvrtek 30. června 2022
Svátek slaví Šárka, zítra Jaroslava
Polojasno 30°C
Premium

9 kouzelných svatojánských bylinek: Na astma, rány i jako přírodní antibiotikum

20. června 2022 | 06:00

Čarovná noc, kdy má příroda největší sílu, nastává 23. června. Nezapomeňte si proto natrhat léčivé byliny, jako to dělávaly babky kořenářky.

Že se léčivky sbíraly kolem svatého Jana (24. června) mělo své opodstatnění. Právě v tuto dobu totiž už kvete většina oblíbených bylin. Podle tradice byste na ně měla vyrazit o svatojánské noci, nejlépe o půlnoci, a nasbírat devět druhů na devatero místech. Budou ale nejspíš navlhlé, proto je dobré je zpracovat čerstvé. Pokud si chcete nějaké nasušit do zásoby, zajděte si na ně za bílého dne a suchého počasí.

1) TŘEZALKA – přírodní antidepresivum

Patří mezi základní bylinu magického devatera, i proto se jí také přezdívá svatojánské kvítí, svatojánská tráva nebo květina sv. Jana. Má silné antidepresivní účinky, proto by ji neměli užívat lidé užívající některé druhy antidepresiv. Kromě toho také snižuje účinnost hormonální antikoncepce. Možná jste ale nevěděla, že třezalka působí také antibakteriálně, podporuje látkovou výměnu, je dobrá na záněty a ekzémy, léčí rány, pohmožděniny a hemoroidy, tlumí vnitřní krvácení, zlepšuje kvalitu cév a údajně pomáhá při závratích. Správně byste ji měla sbírat ráno hned po rozkvětu. Vyvarovat byste si jí měla, pokud máte nízký krevní tlak, těžší formu cukrovky, alergii nebo přecitlivělost na UV záření.

Třezalkový olej 

Podrťte 150 g kvetoucí třezalkové natě, vložte do sklenice a zalijte 0,5 l olivového oleje. Teprve po 5 dnech láhev uzavřete a umístěte na teplé a slunné místo na 6 týdnů. Pak sceďte a nádobu uzavřete. Hotový olej má sytou červenou barvu a je dobrý například na bolesti, štípance a rány. Vnitřně užívejte 1– 3x denně 1 čajovou lžičku.

Video se připravuje ...
Bylinky proti nadýmání • VIDEO: Videohub

2) KONTRYHEL – ženské problémy

Jde o skvělou ženskou bylinku, a dokonce je od počátků křesťanství zasvěcena Panně Marii. A co vlastně umí? Tak například tlumí silnou a bolestivou menstruaci, potlačuje klimakterické příznaky a upravuje hormonální nerovnováhu. Kromě toho také uvolňuje křeče při průjmu, působí močopudně, pomáhá při redukčních dietách, léčí rány, ekzémy a záněty dutiny ústní. Najdete ji od května do září na loukách, pastvinách, u cest či potoků. Sbírá se nať i listy, které obsahují nejvíce cenných látek. Výhodou je, že ani při dlouhodobém užívání nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky, proto ji můžete používat už preventivně. 

Ženský čaj

Jednu lžíci čerstvé nebo sušené rostliny zalijte ¼ l vroucí vody a nechte louhovat asi 10 minut. Poté sceďte a pijte po doušcích.

3) ŘEBŘÍČEK – na silnou menstruaci a hemoroidy

Tato trvalka roste všude, kde je tráva, nejlépe jí pak vyhovují suché louky, cesty a okraje lesů. Asi nejvýznamnější vlastností je její schopnost zastavovat krvácení. Dále také podporuje trávení, stimuluje nervovou soustavu a má protizánětlivé účinky. Sbírá se nať nebo samotný květ.

Odvar

3 čajové lžičky natě přelijte 500 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Poté sceďte a pijte 1 šálek denně. Odvar lze užívat vnitřně nebo přidávat do sedací koupele při hemoroidech. 

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus
Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Blesk.cz

Vyzkoušet za 1 Kč
Autor: Štěpánka Bínová
Video se připravuje ...