Může se zdát, že zima je pro alergiky ideální období, protože na ně neútočí pyly. Jenže existují i další alergeny, které se projeví právě v zimě, když musíme trávit víc času ve vnitřních prostorách. Tady číhají roztoči, plísně a někdy bohužel i domácí mazlíčci. "Zimními alergiemi jsou nejvíce ohroženi lidé, kteří trpí klasickými pylovými alergiemi. V průběhu života alergika se totiž rozšiřuje spektrum alergenů, které ho obtěžují. K pylům se tak přidávají další alergeny,“ říká Martin Hospodka, alergolog z kliniky EUC Premium Praha.
Válka proti roztočům
Roztoči s námi bydlí od nepaměti. Milují teplo, vlhko a živí se odpadlými kožními šupinami. Přestože existují různá doporučení, jak snížit roztočovou nálož v domácnosti, jejich výsledek je nejistý. „V rukou nyní máme nepochybné důkazy, které vyvrátily zázračné účinky výkonných vysavačů, protiroztočových povlaků i čističek vzduchu při léčení alergie,“ říká doktor Hospodka. Čistička vzduchu sice pomůže efektivně snížit množství pylových a plísňových alergenů, u ostatních typů alergií, tedy i u té na roztoče, je ale úplně nedostačující.
Co pomůže?
Jedinou metodou opravdu léčící příčinu nemoci je alergenová imunoterapie, která u nemocného postupně navodí snášenlivost vůči alergenu. Horkou novinkou je roztočová tableta pro alergiky trpící alergickou rýmou a alergickým astmatem. Zatím je ovšem pouze pro dospělé pacienty. Tableta se dává pod jazyk, kde se během několika vteřin rozpustí. Již po pěti minutách může pacient normálně jíst a pít. Její účinek je stejný, jako mají doposud užívané injekční přípravky.
Další zimní alergie najdete v únorovém čísle Blesk zdraví, které seženete na stáncích nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat ZDE >>>