Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Nejlepší doba na očkování proti klíšťové encefalitidě je právě teď! Připravte se v zimě na další sezonu

...
10. prosince 2019 | 06:00

Média letos opakovaně informovala o komplikovaných případech klíšťové encefalitidy. Není divu, vždyť lidí nakažených klíšťovou encefalitidou stále přibývá a následkem může být trvalá invalidita, nebo dokonce smrt. Co udělat pro to, aby počet nemocných příští rok klesl? Pomůže nejen prevence před přisátím klíštěte, ale též očkování. Vhodná doba pro očkování je po celý rok. Pokud chcete být chráněni již při prvních jarních vycházkách, s očkováním je vhodné začít teď, na podzim.

Ochrana se předpokládá již 14 dní po druhé očkovací dávce. Při klasickém schématu se druhá dávka aplikuje po 1–3 měsících po dávce první. "Očkování je možné po celý rok, nejsou měsíce, kdy by nemělo účinek, či by bylo zbytečné. Základní vakcinace probíhá ve třech základních dávkách, již 14 dní po druhé dávce však nastupuje vysoký ochranný účinek. Přeočkování je doporučováno po třech či pěti letech v závislosti na věku a použité vakcíně," vysvětluje docent MUDr. Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Klíště můžete chytit kdekoliv

Obavy z malých parazitů jsou zcela jistě oprávněné a určitě ne přeceňované – jejich výskyt v České republice je plošný a k přisátí infikovaného klíštěte může dojít v kterémkoliv kraji. "Infikovaná klíšťata se vyskytují v lesích, ale i v městských parcích či na zahrádkách rodinných domů, chat a chalup. Riziko setkání s infikovaným klíštětem tak hrozí při běžných aktivitách, jako je zahradničení, venčení psa, procházce v parku, ale i při sportech provozovaných venku či v přírodě – nordic walking nebo běh," potvrzuje doc. Maďar. To, že klíště si můžete přinést pouze z lesa, je jedním z mýtů kolujících o klíšťatech. Další mýty a zajímavé informace najdete na www.pozorkliste.cz.

Klíšťata přenášejí dvě častá onemocnění – klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu. Obě tyto nákazy mohou zanechat dlouhodobé následky. Lymeská borrelióza je bakteriální infekce, které je léčitelné antibiotiky, klíšťová encefalitida je virová nákaza a účinná specifická léčba u ní stále není k dispozici, antibiotika na virus žádný efekt nemají. Terapie se zaměřuje pouze na mírnění příznaků probíhající infekce a s původcem nákazy si musí poradit organismus sám vlastními silami. Zdaleka ne vždy je však tento boj úspěšný. Infekce zasahuje centrální nervový systém a může vést k trvalé invaliditě, nebo způsobit úmrtí.

Lidé však očkování proti klíšťové encefalitidě často podceňují a neberou dané riziko vážně, očkováno je pouhých 24 % obyvatel. 0čkování je přitom vhodné již od 1 roku věku. "Známe dost velký soubor dětských pacientů s dlouhodobými následky po klíšťové encefalitidě. Tato nákaza sice u dětí obvykle probíhá mírněji než u dospělých, ale nemusí tomu tak být. U dětí dochází spíše k virovému zánětu mozkových blan než mozku, což je spojené s lepší prognózou. Znamená to, že děti na klíšťovou encefalitidu obvykle neumírají, ani netrpí na jiné dramatické následky např. obrny končetin, hluchota, slepota jako starší ročníky, mohou však mít jiné komplikace, které jim negativně zasáhnou do života a zhorší dlouhodobě jeho kvalitu, jako poruchy paměti, koncentrace, nespavost, chronické bolesti hlavy, a přináší tak zhoršení prospěchu ve škole i nezájem o koníčky," říká docent Maďar.

"Pokud je tedy dítě v přírodě v riziku nákazy a je starší 1 roku, mělo by být očkováno. Vakcíny proti klíšťové encefalitidě již existují desítky let a jsou dostatečně odzkoušené i u dětské populace," uzavírá odborník. Pro některé může být hlavní důvod absence očkování finanční, přestože zdravotní pojišťovny na očkování přispívají. Cena jedné dávky vakcíny je zhruba 800 korun, na očkování přispívají zdravotní pojišťovny až do výše 1500 korun ročně. Přehled příspěvků jednotlivých pojišťoven najdete na www.pozorkliste.cz.

Autor: red
Video se připravuje ...