Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, déšť 22°C

Jste duševně zdraví? Tyhle příznaky napoví, jak na tom je vaše psychika

 • 23. června 2019 | 06:00

  Být zdravý neznamená jen to, že nemáte horečku, vysoký krevní tlak nebo zvýšený cholesterol. Být zdravý znamená být na tom dobře i po stránce psychické. Jak na tom jste vy? Jste psychicky zdraví a vyrovnaní? Tyhle signály napoví, že ano!

  Duševní zdraví a psychická pohoda jsou velmi důležité. A bohužel duši nemůžeme mazat krémem na obličej ani ji krmit zdravými potravinami. Ovšem to neznamená, že o ni nemáme pečovat, právě naopak. Tělo je s duší propojené, takže je jasné, že pokud se nestaráte o duši, tělo vám začne dávat signály, že ji zanedbáváte. Pokud ale o obojí pečujete tak, jak máte, tyhle příznaky vám to potvrdí.

   

 • Chováte se hezky k sobě i k druhým

  Autor: Shutterstock

   

  Duševní zdraví je nejen o lásce k druhým, ale především o lásce k sobě samým. Když totiž budete laskaví k sobě, je mnohem jednodušší být laskavý k ostatním. Prospívat či pomáhat ostatním se nazývá „prosociální chování“ a schopnost být soucitný vůči druhým a brát v úvahu jejich pocity a potřeby je charakteristickým znakem vašeho vlastního duševního blahobytu.

   

 • Cvičíte a jíte správně

  Autor: iStock

   

  Respektovat sebe jako člověka znamená taky respektovat své vlastní tělo a dobře o něj pečovat. Zdravé návyky způsobují, že se pak člověk cítí lépe i uvnitř. Když dbáte o své fyzické zdraví, znamená to, že vám záleží na vás samotných a moc dobře víte, že si zasloužíte, abyste se skvěle cítili.

 • Odpouštíte a napravujete poškozené vztahy

  Autor: istock.com

   

  Držet v sobě zášť, hněv a vztek není ani trochu produktivní a zdravé. Duševně zdravý člověk ví, kdy se má vzdát pýchy a kontroly nad ostatními, aby uzdravil vztah, který se nějak zakalil. Ne všechny vztahy se dají napravit, ale snažte se o to, vidět také druhou stranu mince. Druhý člověk může věci vidět odlišně.

   

 • Jste flexibilní

  Autor: iStock

   

  Emocionálně zdraví lidé jsou přizpůsobiví a bez ohledu na to, co na ně život hází, jsou připraveni všechny překážky zvládnout. Dokonce i ty nejnepříjemnější plány se mohou zvládnout, když nebudete panikařit a házet ručník do ringu. Upravte svá očekávání a vyhnete se zklamání!

 • Upřednostňujete zkušenosti před hmotnými statky

  Autor: iStock

   

  Jistě, i hromada peněz může někoho potěšit, ale spíše než toužit po naplnění života hmotným majetkem pracujte na aktivitách, které vám přinášejí zkušenosti a zážitky, které ve vás zůstanou navždy. Totéž platí o sociálních médiích – duševně zdraví a pohodoví lidé tráví více času se skutečnými lidmi než brouzdáním po internetu.

   

 • Jste v souladu se svými emocemi

  Autor: iStock

   

  Dalším znakem duševního zdraví je fakt, že přijímáte své emoce jako přirozené a jako normální součást života, ne jako něco, co byste měli skrývat a zavrhovat. Ať už cítíte vzrušení nebo úzkost či smutek, jste ochotni se s těmito emocemi vyrovnat, a dokonce je i vyjádřit směrem ven a prozkoumat je.

 • Cítíte vděčnost za to, co máte

  Autor: iStock

   

  Vděčnost k druhým a za to, co máte, je další znak duševní síly. Uznávat to, co máte, ne hloubat a smutnit nad tím, co nemáte – to je lepší pro vaši psychiku. Zaměřujte se na vztahy, které máte, a buďte za ně vděční. Netruchlete kvůli tomu, co vám chybí, ale radujte se z toho, co máte.

   

 • Víte, kdy požádat o pomoc

  Autor: Shutterstock

   

  Požádat o pomoc bývá pro mnohé velmi často zastrašující a taky pokořující. Ale nemusíte se toho bát. Když potřebujete pomoct, požádejte o ni. Není to známka slabosti, ale síly! Pokud víte, že potřeba druhých je normální, naznačuje to, že jste sebejistí a věříte i sami v sebe.

 • Jste otevřeni novým zkušenostem

  Autor: iStock

   

  Duševní wellness znamená i to, že emocionálně zdraví lidé jsou vždy připraveni přijmout nové výzvy, aby si udrželi aktivní mysl. I když nové zážitky znamenají někdy i výzvu, není nic strašného na tom, vystoupit ze své zóny pohodlí a tuhle stimulaci přijmout.

   

Autor: aši
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...