Tento měsíc je celosvětově věnován problematice rakoviny prsu – její nezbytné prevenci, ale i životu s ní. My se zúčastnily první akce s názvem Pink event, kterou pořádala Aliance žen s rakovinou prsu ve spolupráci s módní značkou Lindex. V říjnu zde můžete koupením růžové stužky nebo kouskem z kolekce Pink přispět na šíření osvěty v této problematice a pomoc ženám s rakovinou prsu. Kromě zajímavých informací a příběhů pacientek jsme se dozvěděly, jak takové samovyšetření prsu správně provést.
Stoupněte si před zrcadlo
Samovyšetření byste měla provádět každý měsíc po skončení menstruace, a pokud nemenstruujete, tak si vyberte jakýkoliv den v měsíci. Nejprve si stoupněte před zrcadlo a prohlédněte si svá prsa. Všímejte si detailů a jakékoliv změny. „Jestli tam není sekrece z bradavky nebo pomerančová kůže, jestli tam není začervenání nebo vpáčená bradavka, která dříve měla normální tvar,“ říká Nikol Pazderová, manažerka projektu Bellis – mladé ženy s rakovinou.
Prohmatání vleže
Po sledování v zrcadle přejděte k hlavní části samovyšetření. Lehněte si na záda nebo na bok v případě větších prsou a začněte s prohmatáváním. „Postupujeme od klíční kosti až po spodní podprsenkovou hranu a také v podpaží, protože tam může být zvětšená uzlina. Používáme na to bříška tří prstů a děláme tři kroužky. Jeden je mělčí, jeden pevnější a jeden nejhlubší, kdy se dostaneme až k hrudní kosti. Ještě jeden fígl, abyste nevynechala žádné místo, je ten, že třemi prsty uděláte tři kroužky a jedním prstem se posunete o kousek dolů. Takhle přecupitáte celý profil prsa. Pak vyměníte ruce. Dáte ruku za hlavu a vyšetřujete druhou rukou protilehlou stranu,“ popisuje postup Nikol. Když něco nahmatáte, tak určitě nepanikařte, protože se nemusí vždy jednat o zhoubný nádor. Rozhodně ale co nejdříve navštivte lékaře, který zjistí víc.
Se samovyšetřením vám může pomoct také aplikace Preventivka, kde najdete podrobný obrázkový návod na samovyšetření a přehled svých preventivních prohlídek.