Rakovina vaječníků může potkat i vás. Tyto příznaky určitě nepřehlížejte! | Pro ženy | Blesk.cz

Rakovina vaječníků může potkat i vás. Tyto příznaky určitě nepřehlížejte!

28. února 2019 | 06:00

Rakovinu vaječníků nemusí lékař odhalit při běžném gynekologickém vyšetření, a proto je tato nemoc často považována za tichého zabijáka žen. Existují však varovné příznaky, které vás mohou předem upozornit. Které to jsou?

Jen v České republice každý rok onemocní karcinomem vaječníků téměř 1300 žen a více než polovina z nich na tuto nemoc zemře. Zhoubné nádory ovaria nejčastěji postihují ženy mezi 50 a 75 lety. Mladší pacientky většinou onemocní kvůli dědičnosti, a to z důvodu mutace genů BRCA1 a BRCA2, které způsobují i rakovinu prsu

Projevy nádorového onemocnění vaječníků přicházejí často pozdě, proto je také nemoc odhalena u řady žen až ve stadiu, kdy už je těžké ji léčit. "Nemocné mívají pocit nepohody v břiše, jsou unavené, mají pocit plnosti, někdy se jim zvětšuje objem břicha. To způsobuje rostoucí nádor či tekutina z nádoru v dutině břišní. Nádor se také může projevit až vzdálenými ložisky, metastázami, v jiných orgánech, tedy například dušností při postižení plic," uvedl docent Jindřich Fínek z Onkologického a radioterapeutického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni. 

Na které varovné příznaky by si ženy měly dávat pozor?

Potíže se zažíváním

Jedním z častých varovných signálů karcinomu vaječníků jsou potíže se zažíváním. Trápí vás zácpaprůjemnadýmání, tlaky v břiše, ale také pálení žáhy? Jestliže jste nikdy těmito obtížemi netrpěla a delší dobu u vás přetrvávají, je dobré to oznámit lékaři, aby vám udělal celkové vyšetření a případně vyloučil i obávanou rakovinu. 

Bolesti břicha

Sice mohou bolesti břicha znamenat cokoli, ale pokud vás trápí delší dobu, a to zejména v oblasti podbřišku, může jít právě o jeden z varovných signálů karcinomu vaječníků.

Další příznaky najdete na webu Mojezdravi.cz

Autor: Petra Barochová