Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Zataženo, déšť 11°C

Banánové slupky nevyhazujte! Zbaví vás bolesti, zmírní otoky a umí toho mnohem víc

 • 9. září 2018 | 06:00

  Banán je ovoce, které milují tisíce lidí. Jeho výživná hodnota je vysoká, obsahuje hodně vitaminu B, draslík, hořčík a hromadu dalších živin. Proto může být pro spoustu lidí překvapení, že pro naše zdraví lze využít i jeho slupku. V čem všem nám můžou slupky pomoct?

 • Čaj ze slupek na nespavost i úzkost

  Autor: iStock

   

  Dejte slupky do dvou šálků vody a vařte aspoň deset minut. Pak čaj vylouhujte a během dne popíjejte. Podle odborníků prý tenhle slupkový čaj pomáhá řešit deprese, úzkost, zlepšuje imunitu a zrychluje metabolismus i trávení. Účinky potvrzuje i studie havajské univerzity.

   

 • Slupky jako jídlo

  Autor: iStock

   

  Ano, banánové slupky prý můžeme i jíst. Podobně jako slupka od jablka obsahuje i ta banánová spoustu živin, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Studie prokázaly, že banánové slupky mají více rozpustné i nerozpustné vlákniny než samotný plod banánu. Díky vláknině můžete snížit hladinu cholesterolu, a tím předcházet kardiovaskulárním onemocněním. Studie University of Taiwan také prokázaly, že lidé, kteří konzumují třikrát denně banánové slupky, mají vyšší hladinu serotoninu v mozku, takže budete mít lepší náladu.

 • Slupky jako sluneční ochrana

  Autor: iStock

   

  Nedávné studie potvrdily, že alkalické látky obsažené ve slupce mají vysoce funkční a UV ochranné vlastnosti. Pokud je použijete ve formě pasty na obličej, dojde k obnovení buněk, zmírnění pigmentace způsobené poškozením sluncem. Lutein, obsažený ve slupkách, totiž kontroluje sekreci melatoninu.

   

 • Slupky na kruhy pod očima

  Autor: iStock

   

  Peeling z banánových slupek je skvělý způsob, jak se zbavit tmavých kruhů pod očima. Seškrabejte bílé vlákno ze slupky a smíchejte s aloe vera gelem. Pak aplikujte tuhle pastu pod oči a nechte působit po dobu nejméně třicet minut. Zmírníte tím zánět a dojde k vyrovnání tónů pleti.

 • Slupky na štípance od hmyzu

  Autor: iStock

   

  Štípnutí od jakéhokoli hmyzu může velmi svědit a bolet. Protože banánové slupky obsahují protizánětlivé látky, můžete je použít k léčbě vyrážek a štípanců. Jemně potřete bílou částí slupky postižená místa a nechte chvíli působit. Snížíte tím otok a zmírní se bolest i svědění.

   

 • Slupky na pupínky

  Autor: iStock

   

  Máte hodně pupínků nebo akné? Můžete na ně použít zralou banánovou slupku a přikládat ji na tvář po dobu půl hodiny. Pokožka se zklidní, enzymy ve slupce odstraní toxiny a poskytnou pokožce hydrataci.

 • Slupky na bolest

  Autor: iStock

   

  Bylo prokázáno, že konzumace banánových slupek redukuje bolest, zejména po fyzické aktivitě. Metabolity, které se ve slupkách nacházejí, zvyšují zásobení krve v těle a mají prý podobný účinek jako ibuprofen nebo aspirin.

   

 • Slupky na hemoroidy

   

  Autor: iStock

  Jeden banán denně i se slupkou na lačný žaludek podporuje trávení a zamezuje zácpě. Vysoký obsah vlákniny pomáhá při léčbě hemoroidů, protože funguje jako „kartáč“ na střeva. Rozpustná i nerozpustná vláknina mají schopnost zadržovat vodu, nasáknou ji, zvětší objem a změkčí stolici, takže se snadněji vylučuje. Méně pak dráždí hemoroidy, v podstatě křečové žíly na konečníku. 

   

 • Slupky na lupénku

  Autor: iStock

   

  Lupénka je neinfekční kožní onemocnění, kdy se na kůži tvoří zánětlivá ložiska a kůže se obnovuje mnohem rychleji než u zdravých lidí. Postihuje nejen kůži, ale i nehty nebo klouby. Projevuje se šupinatou a loupající se kůží, která je ohraničená červenými ložisky. Podle některých studií mohou banánové slupky zmírňovat příznaky díky protizánětlivým vlastnostem.

   

   

   

   

   

Autor: aši
Diskuse ke článku
.