Poznáte, že máte infarkt? Únava i závratě patří mezi varovné příznaky! | Pro ženy | Blesk.cz

Poznáte, že máte infarkt? Únava i závratě patří mezi varovné příznaky!

 • 19. srpna 2018 | 06:00

  Věděla jste, že všechny infarkty nejsou stejné a že zvláště u žen se příznaky mohou lišit? Některé jsou totiž méně viditelné, takže je dobré vědět, co všechno vás může na blížící se infarkt upozornit. V prvních třech hodinách akutního infarktu odumře až šedesát procent srdečního svalu, proto je důležité reagovat co nejrychleji. Šance na přežití jsou pak vysoké.

 • Ženy mívají odlišné příznaky než muži

   

  Autor: iStock

   

  Podle statistik umírá na nemoci oběhové soustavy více než 53 procent žen oproti 44 procentům mužů! Problém je v tom, že ženy infarktovým příznakům nevěnují pozornost a „přecházejí“ je. Příznaky u žen jsou často zaměnitelné s jinými příznaky. Spousta z nich například při infarktu bolest na hrudi, která je typická pro muže, necítí. Objevují se ale jiné symptomy. Víte, které to jsou?

 • Nevolnost a zvracení

  Autor: iStock

   

  Tyhle příznaky pociťuje až 80 procent žen (ale i někteří muži) před blížícím se infarktem. Nebezpečné jsou kvůli tomu, že jen málokterou ženu napadne, že jde o infarkt, v domnění, že jde jen o obyčejnou střevní virózu. Dost často tento příznak zaměňují s pálením žáhy.

 • Pocit nepohodlí

  Autor: iStock

   

  Ne že by každý pocit nepohody byl hned příznakem, že se k vám blíží infarkt. Nicméně spousta žen popisuje, že před infarktem cítily pocit tíhy, nepohodlí nebo tlaku na hrudníku. Tento pocit se může objevovat i několik týdnů, takže ho opět ženy považují za projev trávicích obtíží. Pokud se to ale neděje po jídle, pak se to trávení netýká.

 • Dušnost nebo kašel

  Autor: iStock

   

  Samozřejmě že dušnost může vyvolat i stres, ale pokud se k ní přidají další symptomy, jako jsou chvění, bolesti v hrudníku nebo zádech, pak je možné, že vás postihl infarkt. I přetrvávající kašel může signalizovat srdeční problémy.

 • Bolesti čelisti

  Autor: iStock

   

  To, že při infarktu bolí rameno nebo bolest vystřeluje do levé paže, se obecně ví. Víte ale, že při něm může bolet taky čelistní kloub? Nervy připojené k čelisti přiléhají k srdci. Pokud je bolest pravidelná, zřejmě jde o problémy se zuby. Když se ale vyskytne tahle bolest náhle a zhorší se při námaze, zřejmě souvisí se srdcem.

 • Závratě

  Autor: iStock

   

  Jestli se vám často motá hlava, můžete mít samozřejmě nízký nebo vysoký krevní tlak. Ovšem v případě infarktu se závratě můžou vyskytnout také, protože se do srdce nedostává dost kyslíku. Když se k nim přidá i dušnost a taky vás polévá studený pot, je zle.

 • Extrémní únava

  Autor: iStock

   

  Jste najednou častěji unavená i při běžných aktivitách? Musíte se zastavovat, abyste se nadechla, a nejraději byste spala celý den? Zpozorněte, může jít o projev toho, že se krev nedostává do srdce dost rychle, a tak hrozí infarkt.

   

Autor: aši
Diskuse ke článku
.