Signály, že máte málo železa. Tyhle příznaky nepřehlížejte! | Pro ženy | Blesk.cz

Signály, že máte málo železa. Tyhle příznaky nepřehlížejte!

19. července 2018 | 06:00

Trápí vás únava, bolesti hlavy nebo vám padají vlasy? Důvodem může být nedostatek železa, jímž bývají více ohroženy ženy než muži. Jaké jsou nejčastější příznaky, které byste neměli přehlížet?

Železo je zásadní prvek v procesu krvetvorby. Tělo ho potřebuje k tomu, aby se vytvořil hemoglobin, tedy bílkovina v červených krvinkách, která umožňuje přenášet kyslík v těle. Pokud vaše tělo nemá dostatek hemoglobinu, nemají ani vaše tkáně a svaly potřebný kyslík a nejsou schopny účinně pracovat. Tento stav se nazývá anémie (chudokrevnost).

Anémie může mít i jiné příčiny (například velké krvácení po úraze, silná menstruace u žen, nádorová onemocnění, infekce, nedostatek vitaminu B nebo kyseliny listové), nedostatek železa je nicméně příčinou nejčastější. Ve Spojených státech trpí touto nemocí 3,5 milionu lidí a jde o nejčastější nemoc krve vůbec.

Hlavními důvody, proč trpí člověk nedostatkem železa, jsou nevhodná strava, zánětlivá onemocnění střev. Může vzniknout i v těhotenství nebo u žen, které dlouho a silně krvácejí při menstruaci. Příznakem nemusí být jen únava, která člověka napadne pravděpodobně jako první. Symptomy se liší v závislosti na závažnosti anémie, rychlosti jejího vývoje, věku a zdravotním stavu pacienta. Jaké jsou tedy nejčastější příznaky anémie?

Neobvyklá únava

Každý z nás bývá unavený a někdy si tělo řekne o pořádnou porci odpočinku i spánku. Pokud ale delší odpočinek nepomáhá nebo cítíte vyčerpání a extrémní únavu i při malé fyzické zátěži, může to být příznak anémie.

Bledost

Nedostatek železa také způsobuje, že krev má světlejší barvu. To se může projevit i například na barvě vaší tváře. Pokud jste náhle delší dobu bledší než obvykle, pokud máte světlejší vnitřní stranu rtů, dásně, spodek víček nebo nehtová lůžka, může být na vině nedostatek železa.

Zadýchávání se

Máte pocit, že nevyjdete do třetího patra, aniž byste u toho málem vyplivli plíce? Také zhoršené dýchání a pocit nedostatku dechu i při běžných úkonech můžou být zapříčiněny nedostatkem železa.

Jaké jsou další nejběžnější příznaky, se dozvíte na webu Mojezdravi.cz

Autor: Pavla Skurovcová