Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Kopřiva snižuje tlak i krevní cukr! Jak ji správně využít?

 • ...
  20. května 2017 | 06:00

  Považujete kopřivu za zákeřný plevel? Mýlíte se! Je odnepaměti jednou z nejléčivějších bylin, které u nás rostou. Má nespočet možností využití a je zdravá od kořene až po květ. Jakmile jednou poznáte její zázračné účinky, nedáte na ni dopustit!

 • Účinné látky

  ...

  Kopřiva je zásadním zdrojem bílkovin a obsahuje téměř dvojnásobné množství rostlinné bílkoviny než sója. Obsahuje vápník, hořčík, draslík, železo a fosfor. Obsahuje vitaminy C, B, karoten, chlorofyl a některé třísloviny.

  Které plevele můžete sbírat a jíst? Podívejte se na video: 

  Jaký plevel můžete sbírat a jak ho jíst, vám poradí Věra Vačkářová • VIDEO: Tereza Kovářová

 • Zdraví prospěšná

  ...

  Kopřiva má nespočet využití. Používá se při detoxu, protože obsahuje mnoho antioxidantů. Je skvělým pomocníkem při revmatu. Má stahující, posilující a zklidňující účinky. Díky dezinfekčním účinkům působí proti kašli, chřipce a jiným virovým onemocněním. Je vhodná pro diabetiky, protože snižuje hladinu krevního cukru, snižuje také krevní tlak. Působí skvěle na zažívání, podporuje trávení a vyprazdňování střev. Je dobrá pro játra a ledviny. Využívá se při chudokrevnosti na podporu krvetvorby. Mimo jiné léčí také močové i dýchací ústrojí.

 • Čaj

  ...

  Nechte projít varem pokrájené listy z čerstvých nebo sušených kopřiv. Proceďte vodu přes síto a nechte čaj odstát, aby se vychladil. Pravidelné pití čaje pomáhá při chudokrevnosti. Čaj je skvělý jako prevence proti nachlazení a chřipce nebo ho můžete použít i zevně proti vyrážce či lupům.

 • Tinktura

  ...

  Očistěte a nadrobno nakrájejte kopřivové kořeny. Smíchejte půl na půl převařenou vodu s lihem a kořeny do směsi ponořte. Nechte odstát čtyři týdny a máte léčivou tinkturu, která je skvělá proti žaludečním vředům a křečím. Léčí také choroby jater, žlučníku, sleziny, střev a plic. Je výborná proti nachlazení a okamžitě působí proti ekzémům.

 • Olej

  ...

  Do olivového, rostlinného, nebo mandlového oleje naložte pokrájené listy čerstvých kopřiv. Použijte tmavou uzavíratelnou nádobu, a nechte v ní směs několik týdnů odstát. Kopřivový olej odstraňuje lupy z pokožky hlavy a předchází vypadávání vlasů. Můžete ho použít na ekzémy či jako masážní olej při bolestech zad.

  Pomoc z přírody: Podpořte růst vlasů!

 • Čerstvé rostliny

  ...

  Dříve se listy čerstvých kopřiv přikládaly na tělo, aby se podle reakce zjistilo, jestli je dotyčný mrtvý. To už dnes asi málokdo využije. Přesto je ale přikládání na tělo zdraví prospěšné. Dnes se využívá při zánětu nervů rukou nebo nohou, při ischiasu, neboli zánětu sedacího nervu, či při bolestech v kříži.

 • Šťáva

  ...

  Šťávu z listů čerstvě natrhaných kopřiv můžete pít proti nachlazení nebo listy přidávat do ovocného smoothie. Šťáva z kopřiv se používá i při žloutence, kopřivce nebo průjmech a zažívacích potížích.

  Neznámé, leč nezbytné železo

 • Koupel

  ...

  Kopřivová koupel nepřinese jen relaxaci. Kopřivy posílí vlasy a brání jejich vypadávání. Buďte ale obezřetné, protože mohou světlé vlasy dost ztmavit. Kopřivová koupel je skvělá i při bolestech páteře a cévních potížích.

 • Odvar

   

  ...

  Zkuste na deset minut povařit nastrouhaný kořen kopřivy a odvar pít několik týdnů. Je výborný na očistu zažívacího ústrojí a střev. Používá se na zpevnění prsů nebo jako vlasová maska.

Autor: Rebeka Stoklasová
Diskuse ke článku
.