Které bylinky vám pomohou od zdravotních problémů? Naučte se je sušit!
Nic proti pilulkám a umělým dochucovadlům jídel, ale jejich roli zvládnou mnohem lépe bylinky. Navíc mnohem levněji a zdravěji. K bylinkám se vrací čím dál víc lidí. Většina z nás si alespoň bazalku, mátu nebo petrželku pěstuje v květináčích na balkoně nebo je vysazujeme na zahradu. Někteří „jedou“ bylinky ve velkém a s herbářem v ruce obíhají louky. Pokud i vy máte chuť propadnout jejich kouzlu, naučte se je s námi pěstovat, sušit a používat tak, abyste díky nim měla nejlepší pečeni, trochu zhubla a vyléčila si kašel. To všechno bylinky umějí.
Jetel
Červený jetelAutor: Shutterstock.comRECEPT NA ČAJ Z JETELE
2 lžíce sušených květů přelijte 0,5 l vroucí vody a nechte 5 minut odstát. Čaj sceďte a podávejte teplý.
Meduňka
.Autor: ShutterstockBALZÁM NA RTY
Meduňka léčí i opary, jen ji musíte smíchat s mandlovým olejem a včelím voskem a používat ji jako balzám, kdykoli ucítíte, že se objevují první náznaky potíží.
Heřmánek
...Autor: Shutterstock.comHeřmánkový čaj ale pijte jen při potížích, nikdy ho nepoužívejte dlouhodobě. Má podobné účinky jako antibiotikum a mohl by vám oslabit střevní mikroflóru. Pokud si z něj dáte jednou týdně lázeň celého těla (včetně omývání obličeje a vlasů), budete mít jemnou a zdravou pleť i vlasy.
HEŘMÁNKOVÁ KOUPEL
2 hrsti heřmánku spařte, 10 minut je louhujte a pak přidejte do vany.
Jitrocel
JitrocelAutor: Shutterstock.comZevně pomáhají jitrocelové listy hojit rány všeho druhu (včetně bércových vředů). Stačí jen přiložit čerstvou bylinku na postižené místo a nechat působit.
NEVAŘENÝ JITROCELOVÝ SIRUP
Listy omyjte a natrhejte na malé kousky. Do čisté a vroucí vodou vypařené šroubovací sklenice naskládejte centimetrovou vrstvu jitrocele, zasypejte ji cukrem (nebo zalijte medem), přidejte další vrstvu a tak pokračujte, dokud nebude nádoba plná. Sklenici uzavřete a nechte ji stát 10 dní na teplém místě (ale ne na slunci). Pak sirup slijte a uskladněte v lednici.
Máta
...Autor: Shutterstock.comDOMÁCÍ LIKÉR Z MÁTY
Smíchejte mátové listy s 0,75 litru vodky, slivovice nebo koňaku. Lahev pečlivě uzavřete a nechte ji 3 týdny stát na slunci. Pak obsah sceďte a smíchejte s 200 g cukru rozmíchaného ve vodě. Uchovávejte v chladu.
Kopřiva
...Autor: Shutterstock.comKOPŘIVOVÝ ŠPENÁT
Mladé kopřivy nasekejte, spařte vroucí vodou a hned je ochlaďte studenou. Na pánvi zpěňte nadrobno nasekanou cibulku, přidejte kopřivové listy, dva stroužky utřeného česneku a poduste. Osolte, opepřete, před dokončením přidejte vejce a zjemněte smetanou.
Měsíček
MěsíčekAutor: Shutterstock.comMAST ZE SÁDLA
2 hrsti květů měsíčku vložte do kastrolu na 250 g vepřového rozehřátého sádla a na slabém plameni je 3 minuty restujte. Pak je stáhněte z plamene a nechte do druhého dne odstát. Další den pánev ohřejte, mast proceďte, nalijte ji do kelímků od krému nebo šroubovacích skleniček, nechte vystydnout a uchovávejte v lednici.
Jak je sušit, aby vydržely?
Autor: Shutterstock.comNáš tip:
Sušit můžete i v troubě nebo sušičce, ale ohlídejte si nastavenou teplotu a dobu sušení, abyste bylinky nespálila. Obecně se doporučuje teplota kolem 30 °C.