Vlastně se není pořádně ani čemu divit, že jsme neustále nemocní. Vždyť všude kolem nás vidíme, že je v pořádku přechodit nemoc. Stačí si zapnout televizi. Reklamy, které jsou na léky tišící příznaky chřipky a nachlazení, nám podsouvají, že stačí si vzít prášek a s ním pak i nadále chodit do práce, případně se starat o rodinu. Jenže to je velký omyl.
Chřipka, nebo nachlazení?
I když laická veřejnost chřipku od nachlazení příliš nerozlišuje, rozdíly mezi nimi jsou v mnohém. „Nachlazení je infekční onemocnění, které je způsobeno některým z mnoha druhů respiračních virů, původcem chřipky jsou pouze viry chřipkové. Odlišnosti jsou i v průběhu onemocnění. Nachlazení nastupuje pomaleji než chřipka, která člověka zcela skolí během pár hodin. U nachlazení, na rozdíl od chřipky, nebývají tak vysoké teploty a bývá doprovázeno intenzivní rýmou. U chřipky rýma nebývá, ale teploty šplhají až ke čtyřicítkám. Nachlazení obvykle mívá lehčí průběh a vyžaduje kratší dobu rekonvalescence než chřipka.
Při nachlazení má člověk tendenci nemoc přecházet, u chřipky nemocní obvykle dobrovolně vyhledávají klid na lůžku, alespoň po dobu, kdy probíhá akutní infekce a nemoc doprovází celková zchvácenost. V první fázi onemocnění má mnoho pacientů takové obtíže, že mají problém i dojít k lékaři, a vozí je proto příbuzní, eventuálně telefonují a žádají návštěvu doma,“ popisuje praktický lékař MUDr. Norbert Král z Lékařské ordinace Vyšehrad v Praze.
Léčit je třeba obojí
Chřipky ani respirační virózy není dobré podceňovat. Praxe však ukazuje, že opak je pravdou. „V ordinaci nám během podzimních a zimních měsíců takřka denně sedí pacienti, kteří chtějí přebít příznaky nachlazení a respiračních viróz a i s probíhajícím onemocněním chodit do práce. Mají pocit, že se bez nich kolegové neobejdou, nechtějí přijít o peníze nebo se třeba bojí, že by jejich nepřítomnost mohla šéfa přimět k úvaze, zda jsou opravdu potřeba.
Jak se s virózami, které se neustále opakují, vyrovnat? Přečtěte si celý článek na www.mojezdravi.cz.