Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Jak oddálit menstruaci před dovolenou? Co skutečně pomáhá?

 • Potřebujete oddálit menstruaci? Poradíme vám!
  18. srpna 2023 | 06:00

  Plavky, opalovací krém, krásné šatičky, knihu. V tom, co si s sebou chcete sbalit na dovolenou, máte naprosto jasno. Ovšem stejně jako v tom, co byste raději nechala doma – očekávané měsíčky. Jak menstruaci oddálit, abyste si mohla případnou romantickou dovolenou skutečně užít naplno? 

 • Kdo může menstruaci oddálit?

  Autor: iStock.com

  Dříve než se rozhodnete oddálit menstruaci sama, svépomocí bez rady lékaře, měla byste si být jistá, že jste po zdravotní stránce naprosto v pořádku. "Jestli chcete menstruaci oddálit, musíte být přesvědčena, že jste zdravá, nemáte vysoký krevní tlak, který neléčíte, nejste starší pětatřiceti let a nejste kuřačka," vysvětluje gynekoložka Jane Minkinová. V případě, kdy si nejste u některých z indikací jista, potom se raději poraďte se svým lékařem, zda je to dobrý nápad a jakou formou případně na to jít.

 • Oddálení pomocí antikoncepce

  Autor: Shutterstock

  Nejjednodušší to mají samozřejmě ty ženy, které užívají hormonální antikoncepci v podobě pilulek. Musí být ale jednofázové, což znamená, že všechny tabletky mají stejný obsah hormonů. Pak tedy ve chvíli, kdy užijete jedenadvacátý prášek vašeho měsíce, neuděláte pauzu, ale pokračujete v braní z dalšího plata. Oddálit menstruaci můžete, o jak dlouho chcete – klidně jen o týden, klidně o čtrnáct dnů, měsíc, dva.

  V případě, kdy vaše antikoncepce obsahuje ještě placebo pilulky, tak je při oddálení menstruace nepoužívejte. Ve chvíli, kdy už cyklus nechcete odkládat, přestaňte užívat prášky. Menstruace by se měla objevit zhruba do dvou dnů. Poté pokračujte v novém platu a toto načaté si schovejte pro podobné příležitosti. Často se objevuje informace o tom, že toto "přebírání" antikoncepčních pilulek může snižovat jejich schopnost bránit otěhotnění. To je ale mylné tvrzení. Pokud je budete brát poctivě tak, jak máte, budou fungovat stále stejně.

 • Když máte náplasti

  Autor: Shutterstock.com

  V případě, kdy užíváte jako ochranu náplasti, pak stejně jako u prášků prostě jen neuděláte pauzu a po týdnu si aplikujete další náplast. Zatímco u prášků nemusíte dobírat celé plato, pokud nechcete, tak v případě náplastí využijte všech tří v balení. Pokud se chystáte na dovolenou k moři, potom si raději přibalte o náplast dvě navíc. Přece jen kombinace slané vody, opalovacího krému a potu může napomoct odlepení náplasti, tak ať máte náhradní.

 • Když máte nitroděložní tělísko

  Autor: istock.com

  Někteří lékaři ale i v případě náplastí doporučují raději navštívit gynekologa a nechat si předepsat hormony, u kterých budete mít odsunutí menstruace jasnější. Stejně jako v případě nitroděložního tělíska. Tam v podstatě ani jinou možnost nemáte, léky, které by mohly menstruaci oddálit, neseženete jinak než na lékařský předpis. Nejčastěji užívané jsou přípravky Norethisteron a Orgametril, u kterých vám dávkování určí lékař. Můžou to být jedna až tři tabletky denně. Možná vás ale vaše kamarádka bude varovat, že jí to rozhodilo cyklus.

 • Řešte to včas!

  Autor: istock.com

  Jestliže si chcete užít dovolenou bez těch "otravných dnů", potom na to myslete dostatečně dopředu. Prášky na oddálení menstruace je totiž nutné začít brát alespoň dva až jedenáct dnů předem. Nezapomínejte ale na to, že ačkoliv si zpříjemníte dovolenou tím, že nebudete krvácet, mohou se objevit jiné problémy. Preparáty, které odsouvají menstruaci, obsahují steroidní hormony, které prostě vašemu tělu nemusí vždy sednout.

  Zatímco jedna žena bude úplně v pohodě, nepocítí na sobě žádné změny, u někoho jiného mohou léky na oddálení způsobit bolest hlavy, nevolnost, pocit nafouklého podbřišku, zvracení nebo náladovost. Během oddálení se také může objevit slabé špinění a může narušit váš běžný menstruační cyklus. Možná to prostě nestojí za to.

 • A co babské rady?

  Autor: istock.com

  Je pravda, že naše babičky asi příliš neřešily, co budou dělat, až pojedou na dovolenou a budou mít menstruaci, nicméně i tak koluje spousta "zaručených" babských triků a rad, jak ji oddálit. Jednou je i pití citronové šťávy. Nejde ovšem o samotný citron, ale o vitamin C v něm obsažený. I když vám krvácení neodsune, pozitivní účinek na to ale i tak má. Menses totiž bude slabší a v některých případech může být i kratší. Ale jen v některých.

Autor: red
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...