Žlučníkový záchvat? Kost v krku? Kdy chvátat na pohotovost?
Stačí trocha nepozornosti a místo zlatého prasátka máte před očima hvězdičky. Když se nad tím zamyslíte, není snad nebezpečnější den z hlediska zdravotních rizik než právě Štědrý den. Všude spousta nezdravého (a rizikového) jídla, alkoholu, věcí ostrých, horkých a výbušných. Je tak pokaždé malý zázrak, když po Štědrém večeru všichni bez větší pohromy ulehnou do postele.
Vánoční pohotovost
Kdy vyrazit k lékaři?Autor: Shutterstock.comKost v krku
Bramborový salát s kaprem.Autor: Profimedia.czJestli se ale rozhodla vám působit neplechu dál, na nic nečekejte a vyrazte na pohotovost. Pokud se zasekla na kořeni jazyka nebo na mandlích, tak si sice budete muset prožít nepříjemnou chvilku, kdy vám ji lékař bude tahat ven, ale brzy bude po všem. Pokud se ale dostala hlouběji do krku, budete muset podstoupit endoskopické vyšetření. Rozhodně ale nedoufejte, že se vaše tělo s cizím předmětem vypořádá samo. Kost může propíchnout jícen, hrozí tedy krvácení a s tím pak spojené záněty.
Břichabol
Bolest břicha rozhodně nepodceňujte.Autor: Shutterstock.comJenže pokud máte problémy se žlučníkem, pak bolest rozhodně nepřecházejte. V prvé řadě byste jí měli předejít dietou a ani během Vánoc nedělat výjimku. Lidé s onemocněními žlučníku by se měli co nejvíce vyhýbat tučným jídlům, česneku a dalším potravinám, o kterých vědí, že jim nedělají dobře. Žlučník bolí vpravo dole, proto pokud vás v této oblasti chytne bolest, na kterou budou všechny čaje krátké, vyrazte k lékaři. Pokud o svých problémech se žlučníkem víte, pak nečekejte ani minutu.
Popáleniny
Zacházejte s prskavkami opatrně.Autor: Profimedia.czNaštěstí šlo o drobnou popáleninu prvního stupně. Tehdy skutečně stačí postižené místo zhruba dvacet minut chladit, ideálně pod tekoucí vodou. Stejně tomu je i u popálenin druhého stupně. V tu chvíli už ale pokožka nemusí být pouze zarudlá, ale někdy se objeví i puchýřky. Ty se nesnažte nikdy propíchnout! A nepoužívejte ani žádné hojivé masti, to pouze v případě prvního stupně. U druhého stupně není nutné jet hned na pohotovost, pokud jde o malou plochu. Pokud je ale zranění rozsáhlejší, určitě na nic nečekejte. U třetího stupně opravdu hned volejte záchranku. Popáleného zbavte všeho oblečení a šperků, které se nacházejí poblíž zasaženého místa. Rozhodně ale nechlaďte vodou, místo překryjte sterilní látkou a čekejte.