Ačkoliv se od počátku 90. let snížila úmrtnost na AIDS v civilizovaných zemích o 70 až 90 procent, počet nakažených stále stoupá. Zatímco v roce 1986 bylo v České republice nakažených virem HIV pouhých 126 osob, letos je to 2864. A to jsou pouze lidé, kteří o své nemoci vědí. Problém je v tom, že prevence je u nás stále nedostatečná, a tak se nákaza může šířit dál, aniž by o tom její nositel vůbec věděl.
Nejrizikovější jsou homosexuálové
Neznamená to ale, že by se snad homosexuálové před virem méně chránili, naopak. Tato skupina dbá na zásady bezpečného milování mnohem častěji než heterosexuální jedinci. Ale u formy pohlavního styku, který homosexuálové provozují, je riziko nákazy větší. Navíc pravděpodobnost, že gay narazí na člověka, který je nakažen, je mnohem větší, než tomu je u heterosexuálů.
Kondom? Co to je?
Češi mají vůči pohlavním chorobám všeobecně poměrně laxní přístup a pravidla bezpečného sexu jim nic moc neříkají. Navíc podle průzkumů agentury STEM/MARK je až třetina z nás v dlouhodobých vztazích nevěrná a stejná část z nevěrných při tom použije ochranu. Není úplně výjimkou, že muži podvedou své partnerky s dalším mužem. V tu chvíli je opět riziko nakažení virem HIV mnohem vyšší.
Na testy!
Pokud už se někomu stane, že mu to "ujede", měl by podstoupit testy na zjištění nakažení virem. Ostatně, na ně byste měla donutit jít i svého partnera, pokud plánujete, že s ním nebudete užívat bariérovou antikoncepci a budete mít sex už jen s ním a s nikým jiným.
Kromě pohlavního styku se může virus přenášet také při půjčování injekčních stříkaček a dalších předmětů, jako jsou třeba břitva na holení, tetovací přístroje a podobně, při krevní transfuzi nebo z matky na plod.