Mít zuby jako noty na buben rozhodně není nic pěkného. Lze tomu ale předejít a není to nic složitého. Pouze si budete muset pořídit i další pomůcky na čištění chrupu, než je jen zubní kartáček. A k tomu si ještě vyhradit trochu více času v koupelně. Než si ale pořídíte mezizubní kartáček a dentální nit, měli byste navštívit dentálního hygienika, který vám pomůže vybrat kartáčky přesně na míru.
Do hrobu s vlastními zuby
„Cílem všech dentálních hygienistů je, abychom s vlastními zuby i umírali a neměli žádné umělé,“ říká s úsměvem dentální hygienistka Tereza Pěnkavová. Rozhodně nejdůležitější součástí je zubní kartáček. Štětinky by měly být měkké, rovně střižené, případně trochu dokulata. Všechny další „vychytávky“, na které můžete u kartáčků narazit, jsou spíše na škodu. Stejně jako tvrdé kartáčky, které mohou poškodit dáseň. Zapomeňte i na levné bělicí pasty.
„Pokud budeme používat hodně abrazivní – tedy brusnou – zubní pastu, můžeme si oškrábat sklovinu, že bude tak hezky lesklá, jako bývala,“ varuje před levnými přípravky dentální hygienistka. Klasickým kartáčkem a pastou to ale nekončí.
Zvládne to každé malé dítě
Dokážou totiž vyčistit pouze určitou plochu, ale mezizubní prostory, které zaujímají až 40 % celé dutiny ústní, nikoliv. To pak ale vede k zánětům dásní, parodontickým onemocněním a zubním kazům. Přitom stačí pouze pořídit si mezizubní kartáček a nit. „Mezizubní kartáčky pomůžou vyčistit tyto prostory a promasírují pořádně dáseň,“ vysvětluje dentální hygienistka.
Tyto pomůcky může používat každý, i malé děti už od tří let. Pro ně jsou vhodnější zubní nitě, tzv. easy floss, které se však netrhají, ale jsou pevně zasazeny v kousku plastu, takže dohromady vypadají jako pila. Je to tak mnohem jednodušší na manipulaci, a tak to zvládne skutečně každé malé dítě. Podle Pěnkavové jsou easy floss častěji vyhledávány i muži, pro které je manipulace s nimi snazší než s nití.