Příčiny bolestí žaludku bývají velmi rozmanité a leckdy i záhadné. Kromě výše uvedeného to můžou být i žlučníkové kameny, nesnášenlivost laktózy, žaludeční vředy, stres, přejídání či naopak hladovění.
Jak postupovat při bolestech žaludku?
Uklidňující nápoje
K utišení rozbouřeného žaludku pomůže vlažná tekutina (bez bublinek a bez kofeinu!), bylinkový čaj s mátou, fenyklem nebo heřmánkem, kuřecí vývar či zázvorový čaj. Nepijte černý čaj, kávu ani alkohol – to vše žaludek ještě víc rozbouří.
Opatrně s jídlem
Může-li za váš bolavý žaludek stres, pak jezte jídla spíše lehce stravitelná, jako jsou suchary, vařenou rýži, starší housky nebo piškoty. Těžká jídla vás bolesti rozhodně nezbaví.
Pomocníci z lékárny
Proti překyselení žaludku skvěle poslouží tzv. antacidum, což jsou volně prodejné léky, jež neutralizují kyselinu v žaludku.
Převlečte se
Když vás bolí žaludek a bříško je nafouklé, zvolte raději volnější oděv, který vás nikde netlačí. Prostě si udělejte pohodlí!
Nohy nahoru
Nemusíte doslova, ale při bolavém žaludku pomůže, když se „hodíte“ do klidu a pohody, takže si vezměte neplacené volno nebo dovolenou a odpočívejte, dokud se vám neuleví. Jakmile se zklidníte, zklidní se i váš žaludek!
Procházka
Někomu udělá naopak dobře, když se zvedne z pohovky a dopřeje si dlouhou procházku. Tělesná aktivita rozpohybuje i vaše střeva, takže se vám uleví. Kromě toho je pravidelný pohyb skvělým antidepresivem.
Raději nekuřte
Jste-li kuřačka, pak byste se měla nad tímhle zlozvykem zamyslet. Cigarety totiž snižují přirozenou schopnost žaludeční sliznice bránit se účinkům žaludeční šťávy, takže se často objeví i bolesti žaludku.