Silná a bolestivá menstruace dokáže mnoha ženám hodně znepříjemnit život. Některé dokonce pravidelně měsíc co měsíc trpí tak, že si musí brát volno z práce, svíjí se v křečích, omdlívají a v prvních dnech nejsou schopné normálně fungovat bez prášků na tišení bolesti.
Nepřiměřeně silná menstruace se odborně nazývá menoragie, bolestivou menstruaci nazýváme dysmenorea. Jeden nebo druhý problém postihuje až 25 % žen a mohou být průvodním jevem jiného onemocnění (např. endometriózy, myomu nebo polypu v děloze), proto je vždy dobré navštívit lékaře. Krevní ztráty mohou být u některých žen tak silné, že jim způsobí chudokrevnost.
Co dělat, abyste „své dny“ jen neprotrpěla, ale mohla žít každodenní život beze strachu z bolesti nebo nepříjemné „nehody“ v podobě skvrny na oblečení?
Jak si můžete pomoci?
1. Účinnou pomocí může být užívání hormonální antikoncepce, která upravuje hladinu ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu. Ty ovlivňují tvorbu a strukturu děložní sliznice. Při dlouhodobém užívání se krvácení zmírňuje a silné bolesti ustoupí.2. Při akutní bolesti vám jednorázově uleví analgetika a tzv. nesteroidní protizánětlivé léky, jako jsou např. ibuprofen, nalgesin, ibalgin, nurofen nebo algifen.
3. Pokud vsadíte na čistě přírodní cestu, poptejte se v lékárně po bylinkách. Osvědčila se pupalka dvouletá, nať kontryhele a řebříčku, drmek obecný, listy maliníku, květ měsíčku lékařského nebo hluchavky.
4. Zkuste pravidelné cvičení. Nejvhodnější je kalanetika a pilates, rehabilitační cviky podle Ludmily Mojžíškové nebo módní novinka, kterou je tzv. hormonální jóga.
5. Naučte se akupresuru. Na chodidlech máte akupresurní body, které jsou vnitřními drahami spojené s orgány v pánevní oblasti. Palcem a konečky prstů jemně stlačte body v prohlubinách na obou stranách pat. Opakujte několik minut.