Pátek 22. listopadu 2024
Svátek slaví Cecílie, zítra Klement
Oblačno, sněžení 2°C

Jak správně pečovat o ústní dutinu aneb Jen čistit zuby nestačí!

Každý den si čistím zuby ráno a večer bělicí pastou, a přesto je mám zažloutlé.
18. března 2009 | 07:49

Jakékoli onemocnění úst je krajně nepříjemné, neboť je většinou ztížený či úplně vyloučený příjem potravy, nemluvě o bolestivosti při mluvení, zívání apod. Mnoha potížím se ale dá předcházet pravidelnou a správnou péčí o dutinu ústní.

Ústa a ústní dutina jsou vstupní branou neboli počátkem naší trávicí soustavy. Díky nim přijímáme potravu, rozmělňujeme ji a spolu se slinami zpracováváme a posíláme dál. Kromě rtů patří k ústní dutině jazyk, tváře, patro, slinné žlázy a zuby.

Pomůcky ústni hygieny
Autor: Jiří Hadač

Proč ústa nevoní
Některé lidi trápí zápach z úst. Kromě špatné či nedostatečné ústní hygieny může jít i o vedlejší příznak jiného onemocnění. Ovšem nejčastěji je příčinou zápachu povlak na zubech, tzv. plak, který se vytváří bakteriálním rozkladem zbytků jídel a slin.Tento nepříjemný stav může ještě zhoršovat nedostatek tekutin či některé léky. Důležité je proto nejen si pravidelně čistit zuby, ale starat se o hygienu celé ústní dutiny.

Páchne vám z úst?

- jsou nemocné dásně

- máte zkažené zuby

- jde o zánět dutin či mandlí

- trpíte streptokokovou angínou

- máte cukrovku

- máte špatné trávení a zácpu

- jíte příliš těžkou a kořeněnou stravu

Máte mapy na jazyku?
Odborníci to nazývají mapovitý jazyk – je to stav, kdy se na jazyku tvoří nepravidelné načervenalé skvrny, většinou bíle ohraničené. Tyto mapy se střídavě objevují a mizí. Příčina není zcela známá, přispívat ke vzniku může nedostatek vitaminů a minerálů, kouření, časté používání ostrého koření, zvýšená citlivost na zubní pastu, hormonální změny, infekce aj. Léčba mapovitého jazyka, který se může se stát i chronickým, spočívá hlavně v tišení bolestí. Někteří lidé mohou také trpět značně neurčitými bolestmi a pálením jazyka – odborník se nejprve snaží přijít na příčinu dráždění (poškozený nerv, ulomený zub, sucho v ústech, málo vitamínu, alergie apod.) a poté rozhodne o typu léčby.

Co dělat pro voňavý dech

1. Pravidelně čistit chrup a používat mezizubní kartáčky či dentální nit.

2. Čistit i povrch jazyku, hlavně zadní část.

3. Pravidelně odstraňovat zubní kámen.

4. Nekouřit.

5. Dostatečně pít.

6. V případě nouze použít žvýkačku bez cukru.

Čistíte si zuby správně?

1. Zuby bychom si měli čistit alespoň 2x denně.

2. Kupujte kvalitní kartáčky, spíše měkčí, s oble tvarovanými štětinami. Často je měňte.

3. Vlákna kartáčku přiložte na okraj dásně v úhlu 45 stupňů a čistěte zuby malými krouživými pohyby tak, aby konce čistících vláken zůstaly pořád na stejném místě. Delší vnější vlákna odstraní plak v mezizubních prostorech a pod okrajem dásně.

4. Zezadu zuby čistěte tak, že u předních nakloňte kartáček a čistěte plošky delšími vlákny na konci kartáčku krouživými pohyby, stejně tak u stoliček.

5. Horní i dolní zuby a jejich plošky čistěte vodorovnými pohyby.

6. Na mezizubní prostory používejte speciální nit nebo mezizubní kartáček.

7. Při čištění nepospíchejte, věnujte tomu alespoň tři minuty.

8. Nezapomínejte vyčistit jemně i jazyk.

7 faktorů, na kterých závisí stav ústní dutiny

1. Správná technika čištění zubů s používáním mezizubních kartáčků, případně zubní nitě

2. Pravidelné prohlídky u zubního lékaře

3. Přítomnost fluoridů v používaných přípravcích

4. Výživa a strava nutná pro zdravé zuby

5. Jak častá a velká je konzumace cukrů

6. Nekouření

7. Výběr vhodných přípravků pro ústní hygienu

Skřípání zubů
Za tímto problémem, kterým trpí spíše ženy, může stát stres, nervozita, špatný skus, chybějící nebo křivé zuby či poruchy spánku. Olámané a obroušené zuby signalizují skřípaní zubů ve spánku. Mezi příznaky patří též bolest tvářových a čelistních svalů, nebo bolest hlavy a zubů. Ke zmírnění problému je dobré kromě návštěvy zubaře zmírnit stres a napětí, omezit nápoje s kofeinem, vyvarovat se okusování nejedlých předmětů, (tužky apod.) a také dbát na správné držení těla – ohnutá záda při sezení nebo hrbení mohou vyvolat zatínání zubů.

Zase opar...!
Ten nepříjemný pocit zná mnoho lidí – ret pálí, svědí, bodá a pak se náhle, většinou v tu nejnevhodnější dobu zjeví opar. Zaktivovat jeho původce, herpes simplex může cokoli: infekce, horečka, stres, počasí i některé potraviny. Opar je navíc velmi nakažlivý, šíří se především dotykem a může se dostat do očí či na genitálie. Pokud tedy zároveň s oparem máte nějaké oční problémy, horečku, zimnici nebo se opar dlouho nehojí, obraťte se na lékaře.

Aby se opar vracel co nejméně

- po zahojení oparu vyměňte zubní kartáček
- jezte potraviny obsahující lyzin (kukuřici, hrách, červené fazole)
- po vniku na opar nesahejte
- často si myjte ruce
- používejte jen své ručníky, nádobí, toaletní potřeby
- vynechejte sexuální aktivity

Víte, že...

... každé pětisté dítě se rodí s tzv. rozštěpem patra?

... pečujeme-li poctivě o dutinu ústní a zuby, snižujeme tím možnost výskytu srdečních onemocnění, předčasného porodu, infekcí a cukrovky?

.... zhruba 90% české populace nad třicet let trpí zánětem dásní?

... člověk se zdravými ústy se dožívá vyššího věku?

... každá krabička vykouřených cigaret stojí kuřáka dva zuby každých deset let? Navíc mu hrozí vznik zhoubného nádoru v ústech.

Autor: Helena Novotná