Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Nizozemští vědci objevili přirozenou protilátku proti chřipce

27. února 2009 | 06:46

Objevení protilátky, která by mohla zastavit běžnou chřipku i virus ptačí chřipky H5N1, oznámili nizozemští vědci. Jejich objev může podle nich nabídnout i cestu k vývoji lepších léků a vakcín.

Jsou tento týden dalším vědeckým týmem, který odhalil protilátky, jež mohou působit proti řadě chřipkových kmenů.

Tato protilátka se přirozeně vyskytuje v proteinu imunitního systému. Působí na skrytou část chřipkových virů a brání jim infikovat buňky.

"Je to první krok k vývoji univerzální očkovací látky proti chřipce," řekl Ian Wilson z Scripps Research Institute v Kalifornii, který se podílel na výzkumu.
Podle něho stačí tuto protichřipkovou vakcínu podat pacientovi jen jednou a působí jako univerzální ochranná látka pro většinu podtypů chřipky, dokonce proti pandemických virům.

Vakcíny i léky proti chřipce se zaměřují na proteiny hemaglutinin a neuraminidáza, které se nacházejí na povrchu chřipkového viru. Ty také daly chřipkovému viru typu A jeho názvy: H5N1 a H1N1.

Dítě oslabené nemocí a horečkou by mělo odpočívat.
Dítě oslabené nemocí a horečkou by mělo odpočívat.
Autor: SHUTTERSTOCK.COM

Chřipkové viry rychle a často mutují a je velmi těžké proti nim bojovat. Proto musejí být každý rok vyvíjeny nové vakcíny. U virů se také vyvíjí odolnost k protivirovým látkám.

Podle studií obou týmů protilátka potlačuje řadu chřipkových virů, včetně viru H5N1 ptačí chřipky a viru běžné sezónní chřipky H1N1. Nepůsobí ale účinně proti dalšímu sezonnímu chřipkovému viru zvanému H3N2.

Oba týmy objevily svoje protilátky, zvané CR6261, v krvi lidí, kteří byli očkováni proti běžné chřipce. Tyto protilátky byly nalezeny i u dalších lidí, ale není jasné, jak dobře chrání před chřipkou.

Autor: ČTK