Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

Tradiční novoroční oběd: Eva Pavlová módním výběrem bodovala. Čím naopak pochybil prezident?

4. ledna 2024 | 10:30

V pravé poledne 3. ledna se uskutečnil již tradiční novoroční oběd na pozvání prezidenta a první dámy. Obědvali prezident Petr Pavel a první dáma Eva Pavlová s premiérem a jeho chotí Janou. Společenské setkání se však nekonalo na zámku v Lánech, jako tomu bylo doposud, ale v prostorách Pražského hradu. Novoroční setkání hlavy státu s předsedou vlády nepochybně podléhá etiketě, především té módní. Poučila se z minulých módních přešlapů premiérova žena a jak obstála Eva Pavlová při svém debutu v této události? To a více nám prozradila renomovaná stylistka Irena Vokrojová.

Každoroční tradice s výjimkami

„Na novoročním obědě s prezidentem republiky jsme měli příležitost ohlédnout se za uplynulým rokem a zároveň se věnovat tomu, co nás čeká letos. Setkání prezidenta a premiéra s manželkami je dobrá tradice. Bylo to příjemné setkání, které potvrdilo, že máme podobný pohled na společenskou i mezinárodní situaci,“ sdělil o novoročním obědě premiér na sociální síti X.

Tradici novoročního setkání hlavy státu, předsedy vlády a manželek obou politiků, které se odehrávalo v reprezentativních prostorách lánského zámku, zavedl tehdejší prezident Václav Klaus. Avšak výjimky potvrzují pravidlo, a tak se v letech 2008, 2009 a 2013 politici sešli pouze ve dvou, a to vzhledem k tomu, že bývalý premiér Mirek Topolánek v té době již s manželkou Pavlou nežil, že v roce 2013 Petr Nečas odůvodnil svou neúčast rodinnými důvody. K absenci chotí došlo i před dvěma lety, kdy přítomnost Ivany Zemanové a Moniky Babišové narušila koronavirová pandemie.

Letos ale společenské setkání žádné okolnosti nenarušily, a tak prezident Petr Pavel se svou chotí Evou i premiér Petr Fiala se svou ženou Janou usedli za společný stůl. Jak dodrželi zúčastnění módní etiketu?

Jana Fialová: V módních přešlapech pokračuje

Oproti první dámě Evě Pavlové choť premiéra Petra Fialy Jana má za sebou již třetí novoroční oběd v řadě. V letech minulých ale přílišné módní ovace nesklidila. V roce 2022 přijela do Lán v šatech v délce nad kolena. Tato vysoce společenská událost však nepochybně podléhá etiketě, a tak by nositelky měly zvolit lady délku sukní a šatů, tedy minimálně těsně pod kolena. Pochybila i výběrem černé barvy, jež nepodporovala slavnostní náladu.

Absolutní kontrast, a tedy opačný extrém oblékla minulý rok. Bělostné šaty dekorované bohatou výšivkou, kterou průhledná látka ve spodní části sukně navíc umocnila, evokovaly až svatební dojem. Lakované baleríny s páskem kolem kotníků stvrdily tento fakt, navíc nositelku opticky zkracovaly.

Okulibé šaty nepředvedla bohužel ani tentokrát. Jak se nechala slyšet stylistka Irena Vokrojová, Jana Fialová je ve svém stylu neukotvená a stále se hledá. „Šaty, které měla na sobě, byly správné délky. Co bych kvitovala, tak určitě i délku rukávů. Bohužel ale potisk i materiál celkový dojem shodily a vlastně to zbytečně působí lacině. Za mě by bylo lepší, kdyby byly šaty jednobarevné bez potisku, protože potisk jí zbytečně přidává na věku. Kdyby navíc byla jednobarevnost v pastelovějších barvách či v trochu výraznějších odstínech, vypadalo by to mnohem lépe. Na druhou stranu chválím výběr tmavých punčocháčů spolu s uzavřenými lodičkami,“ nechala se slyšet exkluzivně pro Blesk pro ženy stylistka.

Eva Pavlová dostála ideálnímu módnímu vzorci

A jak si módně počínala první dáma? Jak nám Irena potvrdila, outfitu není co vytknout. Pro tuto příležitost zvolila sukňový kostýmek z dílny návrhářky Zuzany Lešák Černé ve vhodně zvolené délce zakrývající kolena. Navíc vynikal strukturovanou buklé látkou protkanou lurexovou nití i uklidňující blankytně modrou barvou. Světle modrá barva totiž na psychiku působí nebývale přívětivě, v obecném pojetí tento odstín odkazuje na moudrost, inteligenci, zrcadlí tradici i důvěru. Není tak divu, že ji Eva Pavlová při slavnostních příležitostech opakovaně vynáší. Nejinak tomu totiž bylo i u buklé šatů z dílny Zuzany Kubíčkové, které se na první dámě vyjímaly při loňské inauguraci. Stylistka Irena Vokrojová navíc dodala, že pastelové barvy Evě Pavlové velmi svědčí a vypadá v nich mladistvě.

Stylistka kvituje i vrstvení: zpod zkráceného kabátku vyčníval minimalistický top prostých linií. Jinak decentní outfit pak zcela rozzářily metalické lodičky s ostrou špičkou, které si Eva Pavlová obzvlášť oblíbila. Nepochybila ani při výběru silonových punčocháčů v tělové barvě – zvolila totiž správnou variantu bez lesku.  

Video: Designérka obuvi zhodnotila botník Evy Pavlové. Který pár bot vyniká, a naopak? 

Video se připravuje ...
 • VIDEO: Videoredakce ženských titulů

Dokonale padnoucí oblek vynesl jen jeden z pánů

Irena Vokrojová zhodnotila společenskou módu i u obou pánů. „Nemůžu se vynadívat na Fialovu uniformu, kdy má premiér vždy dobře padnoucí oblek. V podstatě pořád chodí jako Nicolas Sarkozy v tom samém, což je v případě, kdy si oblek zcela vychytá, naprosto skvělé. Má absolutně vychytanou délku rukávů, taktéž délku nohavic, rukávy u košile, super je i kapesníček. V jednoduchosti je zkrátka síla,“ zhodnotila dobře padnoucí oblek premiéra Irena Vokrojová.

Totožnou chválu k Petru Pavlovi však nesměrovala. „Bohužel tomu tak není u pana prezidenta. Sako je velké, stejně tak rukávy, široké jsou i nohavice. Tohle se opravdu vůbec nepovedlo. Vynesl bohužel příliš velký a beztvarý oblek,“ uzavřela stylistka.

Elegantní outfit ve stylu Evy Pavlové pořídíte na našem internetovém srovnávači Zboží Dáma.

Na fotografie z novoročních obědů se podívejte v galerii.

Autor: Žaneta Podlahová