Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 14°C

Módní milníky začátku 21. století: Tohle jsou zásadní momenty, na které budeme vzpomínat

3. února 2020 | 06:00

Móda se stále vyvíjí a konkrétně v prvním desetiletí 21. století ji ovlivnili nejen návrháři, ale i nejrůznější subkultury. Na popularitě získala i královská rodina a posun nastal zejména v přemýšlení o větší udržitelnosti. Pojďte se dále podívat na trendy, které formovaly roky 2010 až 2019. Které jste milovala a na které ráda zapomenete?

Určitě si vzpomenete na mnoho trendů, které se objevovaly od roku 2010. Byly to třeba odhalená ramena, úzké sluneční brýle, výrazná loga známých značek, neonové barvy i květinové věnce ve vlasech.

Vedle klasických trendů, které se za několik desítek let vždycky zopakují, tu ale máme i další milníky. Jedním z těch hlavních je popularita královské rodiny. Naposledy tomu tak bylo, když žila princezna Diana. Tentokrát se staly módními ikonami Kate a Meghan a opět bylo kde se inspirovat.

Inspirace přišla i od modelek. Tahle dekáda přinesla oblibu sester Gigi a Belly Hadid, které jako by nahradily sestry Olsenovy. Ty byly v kurzu velmi dlouhou dobu a nová éra si žádala obměnu.

Proměnilo se i smýšlení návrhářů, kteří vedle štíhlých modelek zapojili do svých přehlídek plus size ženy i ženy vyššího věku. Ženy s větší velikostí se pak častěji ukazovaly i na obálkách časopisů. Koncem desetiletí se na přehlídkách začali objevovat i lidé vyznávající zcela jiný životní styl, konkrétně šlo o členy LGBT komunity i transgender.

S tím souviselo i to, že na červený koberec vstoupili muži v róbách. Dokázali tím, že móda přestala klást důraz na pohlaví. Řešilo se však hodně i životní prostředí a vliv, který na něj má spotřební móda. Mnoho řetězců se začalo zabývat materiály a udržitelností. Řešení tohoto problému se přehouplo do roku 2020 a jen tak nás ještě neopustí.

Na všechny tyto i další okamžiky si můžete zavzpomínat díky naší fotogalerii:

Autor: Markéta Luštincová