Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 15°C

Jak vést děti, aby se v životě prosadily

27. ledna 2009 | 08:33

Chcete, aby se vaše dítě umělo prosadit, bylo zdravě sebevědomé, ale zase ne bezohledné? Psychologové radí, jak toho lze při dodržení několika pravidel dosáhnout.

Dítě je jako rostlina, používají přirovnání uznávaní dětští psychologové Harris Clemes a Reynold Bean. I ta má v genetickém kódu určeno, zda ze semínka vyroste karafiát nebo růže. To je dané a nic s tím neuděláte. Ovlivnit ale můžete, jak silná a zdravá kvěina ze semínka vyroste. Tím, že ji budete pravidelně zalévat, hnojit, podporovat v růstu. A stejné je to prý i s dětmi. Genetický základ nezměníme, ale už je jen na rodičích, jestli dítě získá vlastní sebedůvěru, která tak moc ovlivňuje prosazení se v životě.

"Přísná výchova vede k úzkostnosti a k nízkému sebevědomí. Dítě pak může být ze všeho vystrašené a bojí se uplatnit," říká MUDr. Jana Schmidtová.
"Pokud ho naopak necháte dělat úplně všechno co chce, stane se sebestředným a bude se špatně uplatňovat v rodině i kolektivu. Ideální je dávat pevné hranice a zároveň dostatečný prostor k tomu, aby se mohlo realizovat!" zdůrazňuje MUDr. Jana Schmidtová.

Malí pomocníci
Malí pomocníci
Autor: SHUTTERSTOCK.COM

Čtyři klíče k dětskému sebevědomí

Sebevědomí je jedním z nejdůležitějších faktorů pro úspěšnost dítěte ve škole. Tvrdí to uznávaní dětští psychologové Harris Clemes a Reynold Bean na základě svých dlouholetých zkušeností v knize Jak vést děti k sebedůvěře. A popsali čtyři klíče, jak sebevědomí zdravě podporovat.

1 Je součástí společnosti

Cítí, že je důležitým a nepostradatelným článkem rodiny a kolektivu. Získává tak pocit bezpečí a nebojí se sdílet své pocity a názory s ostatními. Jeho fantazie, sny a přání se mění s pochopením vlastní identity.

• Naznačte svou náklonnost prostřednictvím fyzického kontaktu. Každý má potřebu doteku a láskyplného objetí, pokud nemá strach díky špatným zkušenostem.

• Věnujte mu svůj čas a mějte společné zážitky.

• Naučte se naslouchat jeho starostem i pocitům. Dejte mu prostor k vyprávění.

• Pokud vám něčím udělá radost, oceňte to nějakou drobností. Uvařte jeho oblíbené jídlo, kupte oblíbený časopis, apod.

• Snažte se vytvářet příležitosti, u kterých se sejde a zapojí celá rodina.

• Jasně stanovte povinnosti a úkoly, které má kdo na starosti.

Důvěřujte si navzájem

"Nejdůležitější ze všeho je důvěra. Ta se mezi dětmi a klíčovými osobami v rodině tvoří postupně a výrazně ovlivňuje veškeré další vztahy v dospělém věku." podotýká MUDr. Jana Shmidtová. Vede ke zdravému sebevědomí dítěte. Pokud je nespokojený v rodinných vztazích, může se nechat negativně ovlivňovat svými vrstevníky. (Šikana, týrání zvířat, drogy...) Děti totiž snadno podléhají autoritám, pokud to doma "nefunguje!"

2 Cítí se být originální

Dítě si cení svých vlastností a kvalit. Váží si samo sebe. Má pocit, že je odlišné a dostává se mu uznání od ostatních. Může se kreativně rozvíjet a využívat svou představivost.

• Dejte mu najevo, že je jedinečný a nepostradatelný!

• Nesnažte se od základu změnit jeho osobnost

• Podporujte v jeho koníčcích a zálibách.

• Rozvíjejte jeho nadání už od ranného věku, ale dejte mu možnost výběru.

• Zajistěte mu vhodný prostor, kde si může hrát a nebude překážet ostatním.

• Nezapomínejte ho často chválit, dítě potřebuje pochvalu a uznání.

Některé z nás si dokážou teprve bez manžela vybudovat šťastný život.
Některé z nás si dokážou teprve bez manžela vybudovat šťastný život.
Autor: SHUTTERSTOCK.COM

3 Má vhodnou předlohu

Potřebuje znát lidi, kteří se stanou vzory pro jeho chování. Pak roste důvěra v jeho vlastní schopnosti a dokáže rozlišovat správné od špatného. Získá nové zkušenosti a dokáže se s nimi vypořádat. Nevědomky si ujasní vlastní hodnoty a zavede je do praxe. Jakmile děti už jednou přijmou vzorec chování od svých blízkých, těžko je pak mění.

• Buďte jim dobrým vzorem v chování i ve vyjadřování. Rodiče bývají pro děti velkým příkladem.

• Stanovte jasná a rozumná pravidla. Snažte se je dodržovat.

• Nedávejte mu za vinu vaše životní prohry.

• Všímejte si změn v dětském chování. Dítě by mělo vědět, že se vám může kdykoliv svěřit se svými problémy.

• Ochraňte ho před domácím násilím, alkoholismem, agresivitou, aj.

Jak jste na tom se sebeúctou vy?

Rodiče s malou sebedůvěrou mívají sklon hluboce ovlivňovat život svých potomků. Přejí si, aby jejich děti dosáhly cílů, kterých se jim osobně dosáhnout nikdy nepodařilo. A jsou velmi zklamaní a zlostní, když se jejich syn nebo dcera rozhodne jít svou vlastní cestou. Děti poté velmi často hledají nezávislost a citovou oporu někde jinde.

4 Může rozhodovat

Důležitý je pocit, že má velký vliv na to, co se stane v jeho životě. Má možnost dělat vlastní rozhodnutí. Sbírá a využívá své získané zkušenosti. To dítěti umožňuje, aby si věřilo a brzy se naučí nést vlastní zodpovědnost.

• Nechte ho v některých věcech samostatně rozhodovat.

• Dbejte na to, aby mělo možnost výběru.

• Ptejte se ho často na jeho názor

• Chybná rozhodnutí mu vysvětlete s chladnou hlavou

• Naučte ho nést odpovědnost za své činy.

• Dávejte přiměřené tresty za nesplněné úkoly, které od dítěte vyžadujete.

• Naučte ho pozitivně působit na lidi a navazovat s nimi kontakt.

• Naučte ho řešit své problémy. Dejte mu vhodné rady, ale o správném řešení ho nechte přemýšlet.

Je mi 32 let a jsem spokojená se svým mužem i celou rodinou.
Je mi 32 let a jsem spokojená se svým mužem i celou rodinou.
Autor: ilustrační foto: SHUTTERSTOCK.COM

Za zavřenými dveřmi

Dramatické a časté manželské krize se málokdy podaří řešit bez přítomnosti dětí. Všechny tyto traumatické zkušenosti a vzpomínky si pak dítě s sebou nese po celý svůj život. Může být úzkostné, plačtivé, mívá poruchy chování – ubližuje sobě, ostatním, je drzé… "Některým rodičům, zejména ve špatně fungujících rodinách, je bohužel jedno, jak se dítě cítí. Každý by měl znát své dítě a poznat, kdy už je nutná odborná pomoc terapeuta!" upozorňuje MUDr. Jana Schmidtová.

Odborný konzultant

MUDr. Jana Schmidtová
dětský psychoterapeut a psychiatr
Centrum AKTIP

ZDROJ:
Jak vést děti k sebedůvěře,
nakladatelství Pragma

Genetický základ nezměníme, ale už je jen na rodičích, jestli dítě získá vlastní zdravou sebedůvěru, která tak moc ovlivňuje prosazení se v životě.
Genetický základ nezměníme, ale už je jen na rodičích, jestli dítě získá vlastní zdravou sebedůvěru, která tak moc ovlivňuje prosazení se v životě.
Autor: SHUTTERSTOCK.COM,

Autor: Jana Šlegrová