Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno 21°C

Ideální ženské tělo? Blogerka pomocí Photoshopu ukázala, co bylo nejvíc sexy napříč staletími

3. prosince 2018 | 06:00

Ideál ženské krásy se neustále mění, a co bylo kdysi považováno za sexy a atraktivní, teď tak vnímáno být nemusí. Mladá fitness blogerka si za pomoci Photoshopu vytvořila dokonalé tělo, které by odpovídalo vždy ideálu krásy určitého století. Které její tělo je podle vás nejpřitažlivější?

Jednatřicetiletá fitness blogerka Cassey Ho pomocí Photoshopu odhalila, jak by vypadalo její tělo, kdyby odpovídalo ideálu krásy daného století. Chtěla tak rozvést debatu a upozornit na skutečnost, že často podléháme posledním trendům a zapomínáme na skutečnost, že se o své tělo musíme starat s láskou a respektem. Trendy neustále přicházejí a zase rychle odcházejí a v ženách pak zanechávají pocit zmatenosti a vyčerpání, protože se neustále honí za tím, aby byly dokonalé.

Na fotografiích je patrné, jak rychle se ideál krásy mění. Pokud se na konci devadesátých let ženy pyšnily útlým pasem a mezerou mezi stehny, mezi lety 1400 až 1700 byly symbolem krásy silnější stehna a velké boky. "V té době byla plnoštíhlost znamením bohatství. Jen chudí byli hubení," uvedla Cassey.

Na závěr přidala také fotografii svého skutečného těla a vzkázala svým fanouškům, kterých je na Instagramu skoro milion a půl, aby si svého těla vážili a nepodléhali všem trendům. "Přijměte své tělo, protože je to vaše dokonalé tělo," napsala. Existuje podle vás ideální tvar ženského těla?

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Real me today, 2018. . You know, this project was so interesting to me because as I was looking at myself getting photoshopped, I thought that I might secretly like one of the results. But the super odd thing was…all of them didn’t sit right with me. Not one! As obvious as it is to say this, I didn’t look like myself in the photos. I actually much prefer my body just as it is. Sure I’ve got a small butt, small boobs, a soft belly, and hip dips, but I’ve also got powerful legs, strong shoulders, and a figure that is all mine – unlike anyone else’s. . My question to all of us women is this: Why do we treat our bodies like we treat fashion? Who’s telling us what’s in and what’s out? . The more I think about this, the more I see the parallels between the fashion industry and the media industry. . The Media = The “designers” telling us who’s body is “in” based on the type of women we see chosen for ads, TV, and movies. Social media is no exception. The explore page on IG is currently full of Kim K bootied influencers. . Influencers and celebrities = The “runway models” that women look up to, want to look like, and even become. However, being the “it girl” doesn’t last long, so before we know it, there’s a new “cool girl” that’s been casted for the show, and now women unknowingly want to look like her because they see her everywhere. . Problem? You can’t just throw out a body part just because it’s “last season”!!! I mean, I guess you could, but you’re gonna lose a lot of $, time, and...blood. And seriously, are you going to let someone else tell you that the way your mother brought you into this world isn’t good enough? . BOTTOM LINE: Please treat your body with love & respect and do not succumb to the beauty standard. Embrace your body because it is YOUR own perfect body. . If you know a girl who needs to hear this message today, please tag her. . Also, I want to thank the amazing artist @danielkordek for helping me photoshop my body! (Haha, thought I’d never say that!) I’ve been wanting to do this for a while now, and would not have been able to do it at this level without his help. #blogilates #theperfectbody

Příspěvek sdílený Cassey Ho (@blogilates),Lis 28, 2018 v 7:49 PST

Autor: Aneta Valešová