Móda první republiky: Co se nosilo a kdo byl ikonou? | Pro ženy | Blesk.cz

100 let módy: Jak se oblékaly české ženy a kdo byl módní ikonou?

28. října 2018 | 06:00

Naší krásné zemi je dnes přesně 100 let. Od jejích počátků se toho hodně změnilo, včetně módních trendů. Jak se ženy před sto lety oblékaly, kdo byl tehdejší ikonou a jak se móda postupně vyvíjela? Pojďte si připomenout toto významné období!

Móda se v tomto období hodně posunula. Po válce se v módě začala objevovat snaha o emancipaci žen, a to tak, že do šatníku se začínaly vkrádat pánské prvky. Nejvýznamnějšími návrháři u nás byly Hana Podolská a firma Baťa.

Prvorepubliková móda: Rukavičky, klobouky, perly

Ve 20. letech začala mizet ženskost. Ženy schovávaly svou figuru za neforemné šaty se sníženým pasem. Délky sukní a šatů se začaly zkracovat a ženy si oblíbily i kalhotové sukně. 30. léta byla opět oslavou ženskosti a nastalo prodlužování – nosily se dlouhé sukně, které se od pasu rozšiřovaly.

Ženy se začaly více upínat k sukním a halenkám, protože šaty pro ně byly finančně nedostupné. Nesměly chybět ani doplňky, bílé rukavičky se nesundávaly, nosily se klobouky a perlové náhrdelníky. Později se od rukavic upustilo a začaly se zkracovat i rukávy, to umožnilo ženám nosit náramky.

1930 - Rukavičky se nikdy nesundávaly.
1930 - Rukavičky se nikdy nesundávaly.

Ženy, které udávaly styl

Stejně jako dnes máme módní ikony, bylo tomu tak i před sto lety. Asi nejlépe oblékanou ženou byla Adina Mandlová. Možná to bylo i proto, že se přátelila s návrhářkou Hanou Podolskou, jejíž salon byl tehdy tím nejvýznamnějším.

Adina nosila nejen šaty, ale i kalhotové kostýmy, které si nechávala šít v dalším významném salonu Oldřicha Rosenbauma. Další ikonou byla určitě Lída Baarová, která si kupovala nejnovější módní trendy.

Adina Mandlová nosila róby od Hany Podolské.
Adina Mandlová nosila róby od Hany Podolské.

Jak se oblékaly ženy v Česku? Podívejte se do naší fotogalerie:

Podívejte se na video, jak se móda za posledních 100 let změnila. Porovnat můžete módu dámskou i pánskou:

 • VIDEO: Youtube.com/GlamVideoStudios

Autor: Markéta Luštincová