Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

Při skoku si porušil míchu a skončil na vozíku. Život se mu ale prý nezměnil!

18. června 2018 | 06:00

Nehoda upoutala Ondřeje na vozíček v pouhých devatenácti letech. On sám ale vozík nepovažuje za nemoc nebo překážku. Pro něj se jeho život nezměnil. Studuje, chodí do práce a celkově žije velice aktivně. Do projektu Nezastavitelní jej přihlásil kamarád.

 

.

Tato nešťastná událost se Ondřejovi stala o prázdninách ve třetím ročníku studia střední průmyslové školy. Po skoku do vody si zlomil dva krční obratle a porušil si míchu. Někomu by se v této chvíli zhroutil svět, ale Ondřej tvrdí, že se jeho život paradoxně nijak nezměnil. Studuje, pracuje a celkově žije velice aktivně. 

"Kdyby se to nestalo, tak bych taky studoval a pracoval. Rok po úraze, ve dvaceti, jsem založil ragby tým vozíčkářů v Českých Budějovicích. Zajistil jsem vozíky, halu, peníze a hlavně lidi," vypráví.

Lidé dříve nevěděli, jak se k Ondřejovi chovat, a občas stále bojují s tím, jak mu pomoci. "Máme domluvu, že mě nechají, dokud si o pomoc neřeknu. Kluci ve třídě se mě automaticky ptají a pomáhají mi, ale otec to nechává na mně. Jednou mi trvalo tři hodiny obléct si ponožky a boty," vzpomíná. Jeho největším snem je skočit padákem z letadla a podívat se do Dubaje. A jeho životní krédo? "Svět patří těm, kdo mají odvahu," uzavírá svůj příběh Ondřej. 

Projekt Birellu Nezastavitelní již pátým rokem pomáhá lidem s handicapem vracet se zpět k aktivnímu stylu života. Speciální sportovní pomůcky díky němu získalo již 38 lidí. Zapojit se do projektu a pomoci přitom může úplně každý – po turisticky exponovaných místech Česka a Slovenska bude v létě putovat speciální Birell brána. Za každého člověka, který pod ní projede, proběhne či projde, dá Birell na účet Nezastavitelných 5 Kč.

Autor: Aneta Valešová