Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Oblačno 20°C

Vědci odhalili, proč jsou někteří lidé tak přitažliví. Zjistěte, co funguje!

 • 8. září 2019 | 06:00

  Někteří lidé jsou prostě neodolatelní a okouzlující. Přitom nejsou ani nejkrásnější, ani nejchytřejší. Tak co dělají jinak než ostatní smrtelníci? Obvykle je to právě šarm a charisma, které z nich vyzařuje, a my jsme takovými lidmi doslova fascinováni. Jak to udělat, abyste i vy byli mnohonásobně přitažlivější? Tohle tvrdí dokonce samotná věda, alespoň podle průzkumů je zcela evidentní, co přitažlivost způsobuje.

  Jednoho okouzlí především zdvořilé chování, jiného úsměv a vstřícnost. Pravdou je, že odborníci tvrdí, že obecně nás přitahují více ti, kteří jsou slušní a mají milé vystupování, než lidé hrubí nebo agresivní. Tady jsou tedy jednoduché způsoby, jak se stát více přitažlivými a okouzlujícím pro ostatní.

 • Změňte způsob mluvy

  Autor: iStock

  U mladých žen je dnes stále častěji módní mluvit tak trochu jako dlaždič. Jenže přílišné vulgarismy prostě nejsou „in“ v žádné době, ani dnes. Studie z roku 2014 zjistila, že ženy, které mluvily nadměrně hlasitě a vulgárně, byly považovány za méně důvěryhodné, méně vzdělané, kompetentní, atraktivní a sympatické než ženy s takzvaným „normálním hlasovým projevem“. Negativněji jsou vulgarismy vnímány u žen v porovnání s mužským projevem. A co si budeme povídat, příjemně znějící hlas je pro uši lahodnější než ječení s desítkou hrubých slov v jedné větě.

 • Rychle reagujte a mějte svoji hlavu

   

  Autor: iStock

  Studie publikovaná v časopise Psychological Science zjistila, že pokud dokážete rychle reagovat a pohotově odpovídat, jste více charismatičtí. Výzkum prokázal, že lidé, kteří byli schopni reagovat rychleji na obecné otázky, a prokázali tak svoje znalosti, byli okolím považováni za okouzlující, a to nezávisle na IQ a dalších osobnostních vlastnostech. Navíc byli přitažlivějšími shledáni ti, kteří se nebáli projevit svůj vlastní názor.

 • Přestaňte se vychloubat a předvádět

  Autor: iStock

  Když se někdo pořád vychloubá, maskuje tím v mnoha případech vlastní slabosti a nejistotu. Chvástání nikdo nemá rád, a zvláště pak muži ne. Studie Harward Business School zjistila, že ačkoli se lidé většinou vychloubají proto, aby udělali dobrý dojem, ve skutečnosti je to to nejhorší, co mohou udělat. Vypadají pak podle průzkumu méně sympaticky a upřímně. Ve skutečnosti je vychloubání méně efektivní než skutečné sdělení reality, protože druzí obvykle ocení spíše upřímné přiznání vlastních chyb a slabostí, které vyznívá lidštěji.

 • Pracujte na důvěryhodnosti a usmívejte se

   

  Autor: iStock

  Lidé jsou k druhým přitahováni tehdy, když mají pocit, že jim mohou důvěřovat. Jedna studie se dotazovala účastníků, aby zhodnotili, které lidské vlastnosti považují za nejdůležitější u někoho, s kým musí spolupracovat v řadě sociálních situací – ve sportu, v zaměstnání a tak dále, a co by preferovali ve vztazích mezi spolupracovníky a blízkými přáteli. Odpověď byla naprosto jednoznačná: Důvěryhodnost. Pocit důvěry byl považován za důležitější než fyzická přitažlivost. Máte-li navíc smysl pro humor a umíte se usmívat, pak se nemusíte bát, že by vás druzí nepovažovali za okouzlující.

   

Autor: aši
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...