- 24. února 2021 06:00
Přestože oficiálně jaro začíná až za více než tři týdny, příroda už se pomalu začíná probouzet z dlouhého zimního spánku. S každou změnou ročního období se do jisté míry mění i náš jídelníček. Zatímco pro zimu jsou typická spíše kořeněná a těžší jídla, na jaře upřednostňujeme lehčí pokrmy plné zeleniny. Zpět na scénu se vrací také saláty, ale vzdát se nemusíte ani polévek a luštěninových jídel.
„Změny zakomponujte do svého jídelníčku postupně. Do salátu přidejte kvalitní obilovinu nebo bezlepkovou přílohu, a jelikož na grilovací sezonu si ještě počkáme, vyzkoušejte také jednoduché pokrmy bez masa," radí výživová poradkyně Veronika Duží.
Jarní rizoto s tempehem
Tempeh neboli javánské maso používají zejména vegetariáni a vegani. Příjemně překvapit však může i milovníky masa. Jedná se o sójový produkt, který vzniká fermentací a je zdraví prospěšný. Obsahuje spoustu bílkovin, probiotika a vitamin B.
Budete potřebovat:
- 500 g kulatozrnné rýže
- 1,5 litru zeleninového vývaru
- 2 lžíce másla nebo ghí
- 1 větší cibuli
- 100 g mražené kukuřice
- 100 g mraženého hrášku
- 2 střední mrkve
- 200 g ricotty
- 2 lžičky červené papriky
- himálajskou sůl
- 200 g uzeného tempehu
Rýži propláchněte a uvařte ve vývaru doměkka. Na másle si osmažte najemno nakrájenou cibuli, následně přidejte na kousky nakrájený tempeh, přisypte kukuřici, hrášek a nadrobno nakrájenou mrkev. Zeleninu spolu s tempehem osolte, přidejte koření a osmažte dozlatova. Nakonec do směsi přidejte rýži, osolte a podlijte zeleninovým vývarem. Ten přidávejte postupně a vařte přibližně patnáct až dvacet minut do změknutí. Ke konci do rizota přimíchejte ricottu, která celý pokrm zjemní.
Jarní bio zeleninová polévka s červenou pšenicí a krutony
Autor: PROBIO.czČervená pšenice je trendy, moderní, zajímavá, chutná a zdravá obilovina. Díky tomu, že nebyla nikdy přešlechtěna, nese si v sobě cenné vlastnosti – působí jako antioxidant a chrání naše buňky proti nemocem a stárnutí. Můžeme ji přímo nazvat léčivým obilím.
Budete potřebovat:
- 100 g mrkve
- 70 g jarní cibulky
- 70 g pórku
- 40 g řapíkatého celeru
- 40 g petržele
- hrst čerstvého špenátu
- hrst mladých jarních kopřiv
- čerstvý tymián
- 2 lžíce olivového oleje
- hrst petrželky
- cca 800 ml vody
- 200 g brambor
- pepř, sůl, libeček
- 80 g červené pšenice bio (např. od Probio)
- 100 celozrnného pečiva
Červenou pšenici uvaříme pod pokličkou v mírně osolené vodě doměkka. Slijeme, propláchneme studenou vodou a necháme okapat. Očištěnou mrkev, řapíkatý celer a petržel nakrájíme na plátky. Na oleji zpěníme pórek a jarní cibulku nakrájenou na kolečka, přidáme zeleninu a osmahneme. Zalijeme vodou, osolíme, opepříme a vaříme dopoloměkka. Poté přidáme na kostičky nakrájené brambory a vaříme téměř doměkka. Ke konci varu přidáme červenou pšenici, nasekaný čerstvý špenát, kopřivy a čerstvý tymián. Dochutíme mořskou solí, libečkem a petrželkou. K polévce podáváme krutonky z celozrnného pečiva.
Cizrnové kari s batáty
Na (3 porce) budete potřebovat:
- 1 cibuli
- 1 sladkou bramboru
- 1 konzervu (240 g) cizrny
- 1 lžičku kokosového oleje
- 1 konzervu (400 ml) kokosového mléka (light)
- cca 1 lžičku kari koření
- cca 1 lžičku kurkumy
- himálajskou sůl
Nakrájejte si cibuli najemno a na oleji orestujte dozlatova. Mezitím si oloupejte sladkou bramboru, nakrájejte na kostičky a uvařte v osolené vodě. K cibulce přidejte cizrnu a kokosové mléko. Směs ochuťte kari, kurkumou a solí a nechte ještě přibližně pět minut povařit, poté přidejte sladkou bramboru a podávejte s jasmínovou rýží.
Teplý salát s quinoou
Na 2 porce budete potřebovat:
- 100 g quinoy
- 1/2 brokolice
- dvě hrsti baby špenátu
- 1 větší mrkev
- 1 jarní cibulku
- 5 žampionů
- sůl a pepř
- 100 g tofu
- 2 lžíce olivového oleje
Quinou uvařte v osolené vodě. Na lžíci olivového oleje si osmažte na kousky nakrájené tofu, přidejte na kolečka pokrájenou mrkev, žampiony a malé růžičky brokolice. Směs neopékejte příliš dlouho. Cílem je, aby zelenina zůstala stále křehká.
Do misky dejte uvařenou quinou, tepelně zpracovanou zeleninu s tofu a čerstvý baby špenát. „Celý salát zakápněte olivovým olejem, a to nejen pro zvýraznění chuti, ale také pro podporu vstřebatelnosti vitaminů rozpustných v tucích," radí výživová poradkyně Veronika Duží, která tento salát zařazuje každé jaro do svého jídelníčku.
Batáty s guacamole
Na batáty:
- 500 g batátů
- 1 lžička avokádového oleje
- mořská sůl
- 120 g sterilovaných červených fazolí
- 6 g pasty tahini
- 10 g rajčatového protlaku
- 1 lžíce citronové šťávy
- sůl a pepř
Na guacamole:
- 100 g rozmačkaného avokáda
- 3 lžíce citronové šťávy
- 20 g červené najemno nakrájené cibule
- 50 g nadrobno nakrájených rajčat
- 1 stroužek česneku
- hrst koriandru, popř. chilli vločky
- sůl a pepř
Na jogurtovou zálivku:
- 280 g řeckého jogurtu
- 4 lžíce citronové šťávy
- 2 stroužky česneku
- sůl
Troubu předehřejte na 200 °C. Batáty omyjte a osušte. V jejich horní části udělejte vidličkou několik vpichů, potřete je olejem a posolte. Pečte asi 50 minut do změknutí. Poté je podélně rozkrojte, dužninu částečně vydlabejte do tvaru lodičky a ponechte stranou. Fazole rozmačkejte s pastou tahini, přidejte rajčatový protlak, citronovou šťávu, pepř a sůl. Fazolovou směs promíchejte s batátovou dužninou.
Suroviny na přípravu guacamole v misce promíchejte a suroviny na jogurtovou zálivku rozmixujte. Batáty servírujte s fazolovou směsí, guacamole a jogurtovou zálivkou.
Recept je z kuchařky Cesta k opravdovému jídlu.
Náš tip: Spoustu skvělých receptů a inspirace, jak zažít a vykouzlit ty nejkrásnější Velikonoce, najdete v novém speciálu Blesku pro ženy! Koupit ho můžete v novinových stáncích nebo si ho můžete objednat v tištěné či elektronické podobě v našem iKiosku ZDE.
Video se připravuje ...
/
Klíčová slova: