5 skutečných důvodů, proč tloustnete: Zjistěte příčinu a zhubnete

  • 5 skutečných důvodů, proč tloustnete: Zjistěte příčinu a zhubnete
    21. prosince  2016 
     06:00

    Nohy jako konve, prsty jako malé buřtíky… Jasné známky toho, že v sobě zadržujete více vody, než kolik je zdrávo. Proč to tak je? A může nadbytečná tekutina v těle za to, že máte nějaké to kilo navíc?

  • Tloustnete, nebo zadržujete vodu?

    Jak funguje metoda Metabolic Balance?
    Autor: Shutterstock.com

    Možná ano, možná ne. Jedním, ale rozhodně ne jediným důvodem, proč zadržujeme vodu, je nadbytek soli. Sůl totiž odvodňuje. A tělo začne zadržovat vodu ve chvíli, kdy jí má nedostatek. „Je to podobné jako u jídla. Pokud tělu nedodáváte dostatek živin, začne si tuky ukládat do zásoby. Proto ti, kdo jedí málo, můžou nabírat na váze. Organismus si živiny schovává na horší časy a úplně stejné je to u vody,“ vysvětluje dietoložka a obezitoložka Dita Pichlerová z OB Kliniky.

  • Sůl nad zlato? Ne!

    Vyzkoušejte jednoduché triky, jak rychleji zhubnout.
    Autor: Shutterstock.com

    Možná se teď ohradíte, že vy přece ne, vy si množství použité soli skutečně hlídáte! Jenže víte, kolik je doporučená denní dávka na dospělou osobu? Podle Světové zdravotnické organizace je to méně než pět gramů. To je pro představu zhruba jedna čajová lžička. K tomu si ale připočtěte všechny uzeniny, kde se sůl hojně vyskytuje, pečivo nebo některé sýry, a zjistíte, že denní dávku pravděpodobně několikanásobně překračujete.

  • Pijte správně

    Proč byste se neměli příliš vážit?
    Autor: Shutterstock.com

    Není to ale jen sůl, která může za to, že se trápíme pár kily navíc, ačkoli trpělivě dodržujeme zásady zdravého životního stylu a mordujeme se v posilovnách a na běžeckých drahách. Vodu v těle zadržujeme i ve chvílích, kdy dostatečně nepijeme. Proto se snažte celý den průběžně pít vodu. Dejte si ale pozor na ty nápoje, které vás můžou odvodňovat, ať už je to káva nebo třeba alkohol. Pokud jste ale přesvědčená o tom, že máte pitný režim dokonale zvládnutý, a sůl vidíte leda tak ve vaně při koupeli, může být problém se zadržováním vody mnohem složitější. Tedy může jít o zdravotní potíže, u kterých je zavodnění jedním z hlavních příznaků.

  • Pozor na antikoncepci

    ...
    Autor: Shutterstock.com

    "Potopa“ se vám v těle může objevit i v případě, když berete léky. Třeba hormonální antikoncepci. Na vině je hormon estrogen, který následně podporuje produkci hormonu zodpovědného za vodohospodářství v našem těle. Neznamená to ale, že každá žena, která má antikoncepci s vyšším obsahem estrogenu, přibere na váze. Ovšem pokud jste zaznamenala výkyvy na váze, zmiňte se o tom před svým gynekologem a proberte s ním možnost vyzkoušet jiný přípravek.

  • A co srdce, jak vám slouží?

    Video se připravuje ...
    Chcete zhubnout rychleji? Zvyšte příjem tekutin! • VIDEO: Igor Hellebrandt

    Zadržování vody v těle je ale také příznakem některých onemocnění, nejčastěji srdce a cév nebo ledvin. Děje se tak ve chvíli, kdy ledviny nejsou schopné vylučovat škodlivé látky z těla, v důsledku čehož dochází k zadržování vody. V takovém případě pravděpodobně pocítíte bolesti hlavy, nevolnost, zvracení a určitě si všimnete i toho, že se vám zas až tak nechce na záchod na malou. Právě zdravotní důvody by pro vás měly být dostatečně vztyčeným ukazováčkem pro to, abyste se nepokoušela zadržování vody v těle vyřešit doma, bez konzultace s lékařem. Existují diuretické čaje a diety, které slíbí, že vás problému zbaví, jenže výsledkem by mohl být rozhašený organismus. A tato náprava pak bývá mnohem náročnější než v případě srovnání ideální hladiny vody v těle.

  • Zapisujte si jídelníček

    ...
    Autor: Shutterstock.com

    Než se ale rozběhnete k lékaři, zkuste otestovat, co by za vašimi potížemi mohlo stát. „Nejlepší způsob, jak zjistit, co vede k zadržování vody v těle, je zapisovat si celý den, co sníte a vypijete. I když se takhle všichni dušují, že mají dostatek všeho, když to pak vidí napsané na papíře, chytají se za hlavu. Často se jim tam totiž objeví třeba jen tři skleničky vody,“ radí Radek Pajič, výživový specialista z Bomton Power Concept. Když na svém jídelníčku uvidíte zastoupení uzenin, různých omáček nebo glutamátů a minimum vody, můžete si být jistá, že viníkem je vaše stravování. V takovém případě se ihned obraťte na odborníka a snažte se eliminovat potraviny, které by sůl mohly obsahovat. „Vydržte tak dva týdny, a pokud to nepomůže, doporučuji vyhledat odborníka,“ říká Radek Pajič. Samozřejmě pokud máte podezření na vážnější zdravotní problém, není na co čekat.

  • Co vás odvodní?

    Video se připravuje ...
    Cvičení pro lenochy: Toto posilování zvládnete vleže na gauči! • VIDEO: Adam Balažovič

    BANÁN: obsahuje hodně draslíku, který má na starost vyrovnávání elektrolytů v organismu. Ty mají na práci roznášet tekutiny tak, aby odváděly z těla všechny škodlivé látky. Je zastoupený i v sušených meruňkách nebo slunečnicových semínkách.

    BÍLÝ JOGURT: obsahuje probiotika, která dokážou srovnat vodu v organismu. Ale pozor! Třeba u čokoládového jogurtu tyto zázračné schopnosti neplatí…

    OKURKA: pokud jste zavodněná, zbavíte se vody tím, že budete o to více pít. Ale samotná voda nestačí, pokud nechcete mít v břiše rybník, kde vám kuňkají žáby. Zařaďte do jídelníčku potraviny plné vody, jako je právě třeba okurka.

    RAJČATA: jsou bohatá na vitaminy C a A, které pomáhají posilovat vlásečnice. A ty, pokud nejsou dostatečně silné, propouštějí vodu do buněk, což způsobuje otoky. Kromě rajčat jsou zdrojem těchto vitaminů také brokolice, jahody, jablka, brambory a mrkev.

    ZACVIČTE SI: Hodně pomůže, když se začnete trochu hýbat. Když vám bude správně fungovat kardiovaskulární systém, tělo bude vylučovat vodu (a sůl) a nebude se vám hromadit v problematických partiích. Ale musíte u toho dostatečně pít!

/
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji