Trik, který vám pomůže určit správnou velikost porcí | Jak zhubnout | Blesk.cz

Trik, který vám pomůže určit správnou velikost porcí

Použijte vlastní prsty k tomu, abyste odhadli, kolik jídla můžete sníst a nepřibrat
20. července  2016 
 06:00

S mírou! Přiměřeně! Tak akorát! Jakmile narazíte na podobné rady týkající se toho, jak velkou porci jídla byste si měli dát, často jste v koncích. Protože kolik to vlastně je? A jak se to liší mezi jednotlivými lidmi? Vědci teď přišli s tím, že zjistit to je úplně jednoduché: stačí k tomu použít vlastní ruce. 

Není to vlastně žádná novinka. Odměřování množství potravin pomocí rukou a prstů je nejspíše stejně staré jako lidstvo samo, teď se z něj však může stát metoda posvěcená vědci.

Vědci z australského Boden Institute of Obesity, Nutrition, Exercise and Eating Disorders (institutu zaměřeného na obezitu, výživu, cvičení a poruchy příjmu potravy) věnovali této tradiční metodě pozornost a své výsledky teď zveřejnili v časopise Journal of Nutrition Service. 

Vedoucí výzkumu Alice Gibson nechala několik desítek respondentů, aby pomocí svých rukou odhadovali, jak velká porce je pro ně akorát. A zároveň s kolegy vše přeměřovala, vážila, a to včetně ohledu na to, kolik jídlo obsahuje cukrů, solí nebo třeba tuků. A zjistili, že to funguje stejně dobře jako složité měření a vážení podle tabulek, které je pro většinu lidí během dne k ničemu. "Bylo by dobré na základě našeho zjištění vytvořit například nějakou aplikaci pro smartphony," míní Gibson. S tím, že výpočty je samozřejmě ještě potřeba doladit. 

K výzkumu ji donutily její vlastní snahy o to, aby jedla zdravě a přiměřeně. "Snažila jsem se dodržovat nějaká doporučení, ale ukázalo se, že je to v podstatě nemožné u jídel, jako jsou třeba lasagne," popsala, co ji vedlo ke studii, v níž se snažila zjistit, jak jednoduše odhadnout velikost porce, kterou si může dovolit. 

K měření slouží prsty, palec, plocha dlaně nebo třeba konečky prstů. Autorka studie nechala účastníky, aby s jejich pomocí odhadovali množství tekutin a jídel, a pak vše porovnávala jak s měřením, tak s jejich subjektivními pocity. Za svůj objev dostala cenu za inovace od šéfa australské Asociace pro výživu.

Takhle zachytila autorka nápadu měření množství jídla ve své odborné práci
Takhle zachytila autorka nápadu měření množství jídla ve své odborné práci
Autor: http://journals.cambridge.org/
 

Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji