Lidé, kteří mají desítky kil navíc, se mnohdy o hubnutí pomocí diety pokoušejí marně. Nepomáhá dietní jídelníček, nezabírá, když si hlídají denní energetický příjem, případně hubnou příliš pomalu, a přitom by kvůli zdravotnímu stavu potřebovali shodit rychleji. V takovém případě je na místě nabídnout jim chirurgický zákrok – kromě bandáže žaludku připadá v úvahu také takzvaný žaludeční balonek.
Dvacet minut operace, dvacet pět kilo dole za jediný rok. Tak jednoduše lze vyčíslit chirurgický zákrok a jeho výsledek. Jde o zavedení pomůcky nazvané žaludeční balonek, která pomáhá pacientům přirozenou cestou snížit hmotnost a trvale změnit stravovací návyky.
Oproti dosud běžně užívaným gastrickým balonkům má několik zásadních výhod: podle potřeby lze v průběhy léčby upravovat jeho velikost vypouštěním či doplněním tekutiny, má až dvakrát větší životnost než starší generace balonků a v těle pacienta může zůstat až jeden rok.
Léčba pomocí gastrického balonku se hodí pro pacienty s tělesným hmotnostním indexem (BMI, Body Mass Index) přes 30. Jak zákrok vypadá? Silikonový balonek se zavede do žaludku a naplní fyziologickým roztokem. Tím bezpečným způsobem navozuje pocit plnosti a omezuje hlad. Lidé si však zákrok musí zaplatit sami, přičemž cena se pohybuje kolem třiceti tisíc korun.
Za tak dlouhou dobu si podle lékaře pacient zvykne na dietní omezení a je pro něj pak mnohem snazší pokračovat v novém zdravějším životním stylu i poté, co mu po čase balonek lékaři zase odstraní.
Je bezpečný, pacienti ho velmi dobře snášejí, míru jeho naplnění lze nastavit podle individuálních potřeb a má prokazatelné výsledky. Průměrný úbytek hmotnosti u pacientů po zavedení žaludečního balonku činí 23 až 27 kilogramů za rok. „Konečný výsledek hubnutí je ale individuální a závisí na předchozí váze každého pacienta. Lidé, kteří se snaží hubnout pouze kombinací diet a sportu, ztratí v průměru pouze osm až deset procent hmotnosti,“ vysvětluje primář Svoboda.
Celková narkóza není potřeba
Před zákrokem musí pacient podstoupit endoskopické vyšetření krku, žaludku a dvanáctníku, následuje zákrok a druhý den může jít klient domů. Výkon trvá dvacet až třicet minut a provádí se v takzvané analgosedaci. To je stav, při kterém se pomocí tišicích léků pacientovi odstraní pocity strachu, stresu a bolesti. Pacient si navíc na prodělaný zákrok nepamatuje. Oproti celkové anestezii jde ale o mnohem šetrnější a bezpečnější metodu – pacient není v bezvědomí, dýchá sám, čímž se výrazně snižuje riziko případných komplikací.
Je nicméně třeba počítat s tím, že první dva tři dny po operaci se mohou objevit bolesti břicha, nevolnost a zvracení, které posléze vymizí.
Dlouhodobé studie prokázaly, že pacienti, kteří zhubli za pomoci výživového poradce, mají pouze tří- až pětiprocentní pravděpodobnost, že svůj váhový úbytek udrží déle než pět let. Ti, kteří podstoupí léčbu pomocí balonku, udrží váhový úbytek s pravděpobností zhruba 30 až 40 procent. Ale ani bariatrická chirurgie – bandáž žaludku – nemá stoprocentní účinnost – podle typu operace se trvalého poklesu hmotnosti podaří docílit v 50 až 80 procentech případů.