Hlavně díky tomu, že obsahuje mnoho látek prospívajících tělu. Velkou výhodou květáku je, že si ho můžete koupit po celý rok. Má jemnou chuť, je lehce stravitelný, a proto je vhodný i pro děti.
Účinný při hubnutí
Květák obsahuje jen minimum tuků, což ho řadí k dietním potravinám. Energetická hodnota 100 g květáku je jen 105 kJ, navíc má i močopudné účinky. Je jednou z nejvhodnějších potravin pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Samozřejmě, že dietní je jen tehdy, když si ho připravíte vhodným způsobem. Smažení na oleji, v trojobalu či zapékání s uzeninou není pro dietu vhodné.
Plný vitaminů
Už 100 g květáku obsahuje denní doporučenou dávku vitaminu C. Když se chcete na jaře vyhnout chřipce, tato zelenina posilní váš imunitní systém. Obsahuje i hodně minerálů, stopových prvků, velké množství kyseliny listové, vitaminy B5 a B12, E, draslík a zinek. Díky obsahu výživných látek preventivně působí proti infekcím, snižuje krevní tlak a podporuje růst a obnovu buněk. Je vhodný i při ledvinových problémech a účinný při tvorbě střevní sliznice.
Raději rychle zapomeňte na smažený květák s tatarskou omáčkou a zvolte jiný způsob přípravy. Při konzumaci nevynechávejte ani malé lístky, které přiléhají k hlavičce, ty obsahují ještě víc vitaminů a minerálů než samotná hlávka. Výborně chutná krátce povařený - při této přípravě si zachová dostatečné množství vitaminu C. Květák vařte raději v nezakrytém hrnci, aby se výpary nehromadily pod pokličkou. Mohlo by to negativně ovlivnit chuť zeleniny. Čerstvý, syrový květák výborně chutná i v zeleninových salátech. Můžete ho také zapékat s jinými druhy zeleniny. Nezapomeňte ani na květákovou polévku. Připravíteli jídla z květáku s česnekem, kmínem nebo koriandrem, vyhnete se případnému nadýmání.