Hubnete? Kdy se vážit a kdy ne! | Pro ženy | Blesk.cz

Hubnete? Kdy se vážit a kdy ne!

21. listopadu 2011 | 06:00

Záleží nám na vašem psychickém zdraví. Je třeba, abyste byla ušetřená zbytečných traumat, která mohou nastat, když se postavíte na váhu. Ovlivňuje ji totiž spousta okolností!

Nevažte se, pokud:

... se stresujete

Plus 1 kg za tři dny

S plným břichem se svět nezdá až tak strašný. Krev, která dosud sídlila v mozku a povzbuzovala v horečné aktivitě krvelačné neurony, odteče do žaludku a věnuje se spolykaným sušenkám.

Pokud míváte nárazové stresy a nechcete kouřit jednu cigaretu za druhou, tělo si řekne o hýčkání právě v podobě cukru.

Čím déle stres trvá, tím horší následky může mít. A nejen na postavě. Opačný případ nastává jen, když je stres vyvolaný smutkem či ztrátou.

... máte PMS

Plus 2 - 3 kg

V době PMS (premenstruační syndrom) zásadně nelezte na váhu! Tkáň tehdy zvláční, povolí a vyplní se vodou a vy máte i větší chuť k jídlu.

Při přirozeném cyklu vaše muka z nadmutí a tomu přímo úměrné terorizování okolí trvá naštěstí jen 3 až 5 dnů.

Ovšem s antikoncepcí se PMS povážlivě prodlouží, v některých případech i na 2 týdny! Nejde totiž o žádný mýtus. Hormony a jejich cyklické změny lomcují nejen ženským tělem, ale i nešťastnou ručičkou váhy.

... jste si užila filmový večer s kámoškou

Plus 1,5 až 2,5 kg

Ráno po filmovém večeru s kamarádkami není rozhodně dobrý čas na vážení.

Pokud jste u Lásky nebeské, či Madisonských mostů společně baštily popcorn, brambůrky a jiné pochutiny a zapíjely to vínkem, máte sice zrelaxovanou hlavu, ale vaše tělo mělo noční můru.

Sůl zadržuje v těle vodu a zpomaluje metabolismus. Stejně tak alkohol. Samozřejmě bylo třeba to rychle ráno zalít nekolika sklenicemi vody...

A právě vodu si tělo drží jako klíště, aby mu pomohla rozpustit to kvantum soli, kterou jste se v relativně krátkém čase nacpala.

Není však důvod k panice. Když takto zhřešíte jednou za čas, tělo si poradí. Když ale prosolíte organismus pravidelně, zapomeňte na konfekční velikost 38.

... špatně trávíte

Plus 1 až 3 kg

Máte problém se po ránu pravidelně vyprázdnit? Nastane tak hromadění odpadních látek v organismu, které pokud trvá déle než 2 dny, nepřidá jen na váze!

Následují bolesti hlavy, malátnost, zhoršení kožních onemocnění. A to vše právě jen pro tento jeden, ovšem zásadní problém.

Když nepomůže ani zvýšený příjem vlákniny, řešte to! Po konzultaci s odborníkem upravte stravování
a bude po starosti.

... měníte styl stravování

Plus 1 - 2 kg

Nezabrala vám hned dieta, kterou vám poradila kamarádka? Nedělejte unáhlené závěry!

Pokud jste nepřesedlala na nezdravého „Atkinsona“, kde jíte v podstatě pouze bílkoviny, ale máte v plánu dlouhodobé zdravé stravování, můžete napřed přibírat. Efekt zdravé stravy není okamžitý.

Zelenina, vláknina a potraviny, které vás zasytí nadlouho, totiž váží více a jsou hůře stravitelné. Dejte tělu čas vzpamatovat se z pozitivního šoku a hlavně, těch pár dní se nevažte!

Važte se, když:

... se vzbudíte

Minus 1 kg

Pokud jste večer netrávila bílým sexem (rozuměj vymetání ledničky), mělo by vám po ranní toaletě příjemně kručet v břiše. Ráno jsou čísla na váze nejobjektivněji.

... jednou za 7 dní

V optimálním případě mínus 1 kg

Vážit se častěji než jednou za 7 dní vám náladu akorát pokazí. Týden sekání dobroty, tedy pohybové aktivity a nepřejídání se, se odrazí opravdu až na jeho konci.

... po diskotéce

Minus 2 kg

Ale to opravdu jen na zvednutí nálady! Malé množství alkoholu aktivuje metabolismus a přeměňuje sacharidy na energii, kterou tancem spotřebujete.

Nemalý je i úbytek tekutin, které se odpaří pocením. Efekt je však krátkodobý. Jen co "kocovinka" pomine, ručička na váze zaujme původní pozici.

... po kofeinu

Minus 0,5 kg

Kávička sem, kávička tam, rozlítaný den, oběd nikde? A spočítala jste, kolikrát jste si musela odskočit?

Káva je totiž mírné diuretikum, ale úbytek hmotnosti po ní nemá s odbouráváním tukových zásob nic společného ... ale potěší.

Nahraďte dvě kávy denně zeleným čajem a uvidíte časem zásadnější výsledky.

... po tréninku

Minus 0,5 až 1 kg

Při pravidelném cvičení počítejte s tím, že přeměna tuků na svaly se neobejde bez změny váhy - i když napřed směrem nahoru.

Pokud však ručička na váze neklesá ani po půl roce - pokud cvičíte a stravujete se podle plánu - změňte trenéra nebo sport.

Autor: lesk.sk, Kbak