Je chuťově podobný klasickému česneku, nezůstává však v dechu. Ideální je připravit pokrm tak, aby se nezničily cenné látky v medvědím česneku obsažené. Je fantastický do pomazánek z tvarohu, skvělou službu udělá pod masem, v polévkách, lze ho připravovat jako špenát. Mimochodem – výtečný je i jen tak na chlebu s máslem.
Kde najít medvědí česnek?
Daří se mu hlavně v lužních lesích a vůbec tam, kde je vlhko. Jeho listy připomínají listy konvalinky. Takže pozor! Nesplést se, tahle květinka je jedovatá. Medvědí česnek lze i pěstovat; vyžaduje hodně vláhy a zastíněné místo.
Zdravotní účinky:
- má vysoký obsah vitaminu C
- snižuje krevní tlak
- brání kornatění tepen
- pročišťuje organismus
- je vhodný proti nechutenství a ateroskleróze
- působí proti dně i revmatismu
- je výbornou prevencí proti chřipce
- je to silné přírodní antibiotikum
- má močopudné a projímavé účinky
- je antibakteriální a protiplísňový
- je to silný přírodní antioxidant
- používá se i při léčbě křečových žil
- snižuje hladinu cukru v krvi
Pozor na nežádoucí účinky
Tato jarní bylinka není vhodná pro lidi, kteří jsou alergičtí na alicin, což je je sirná sloučenina obsažená v medvědím, ale i běžném česneku, anebo třeba v pažitce. Tak jako u všeho, i tady platí, že všeho moc škodí a proto by to s medvědím česnekem neměli přehánět lidé se slabším žaludkem, žlučníkem a slinivkou břišní.
Medvědí česnek při kojení a v těhotenství
Pokud jde o užívání medvědího česneku při kojení, počítejně s tím, že tato aromatická bylinka ovlivni chuť mateřského mléka. V těhotenství si ho dát můžete, odborníci ale nedoporučují velké množstí. A samozřejmě (nejen v těhotenství) si dejte velký pozor na záměnu. VÍCE O TOM ZDE.