Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 8°C

Marta Kubišová slaví 81: Tyhle fotky staré přes 50 let dokazují, že byla sexsymbolem 60. let!

1. listopadu 2023 | 06:00

Symbol pražského jara a sametové revoluce slaví 81. narozeniny. Zpěvačka s nezaměnitelným hlasem se stala legendou nejen na poli hudebním, ale i módním. Při příležitosti oslavy jejích narozenin jsme tak zamířily k archivním snímkům, které odráží její neutuchající krásu. Byla skutečným sexsymbolem 60. let a modely, kterými reprezentovala dobu své největší slávy, jsou i dnes neuvěřitelně aktuální! Není tak divu, že se i nyní Marta Kubišová obléká do některých klíčových atributů tehdejší doby. Které to jsou a čím si podmanila svět?

Lidé ji milovali

Pěveckou kariéru začala s taneční kapelou v Poděbradech, pro kterou ji při zpěvu u klavíru objevil místní muzikant. A pak už to šlo jako po másle. V roce 1961 se dostala do finále soutěže Hledáme nové zpěváky, o rok později vyhrála konkurz do Stop Divadla v Pardubicích, další rok už hrála v plzeňském Divadle Alfa, v září 1964 se dostala do Divadla Rokoko. Chvíli nato se dala dohromady s Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou a postupně vzniklo legendární trio Golden Kids. Marta vyhrávala soutěže jako na běžícím pásu a lidé ji milovali čím dál víc.

Video: Marta Kubišová: Proč nedopadlo její první manželství?

Video se připravuje ...
 • VIDEO: David Turek, Petr Macek

Prudký spád

Život, který mohl vypadat jako hollywoodský slaďák, nabral úplně jiný směr. V roce 1970 už si nesměla oficiálně převzít Zlatého slavíka (šla si pro něj do ústraní redakce časopisu Mladý svět), 27. ledna ještě naposledy zazpívala na koncertě v Ostravě a od té doby ještě směla nahrát pár písniček, ale to je všechno.

„Do vyhnanství jsem šla dobrovolně. Všichni říkali: Když uznáte režim, když tohle podepíšete, tak do týdne zpíváte. Ale já jsem to tak nechtěla. Vůbec by mě to netěšilo,“ vypráví zpěvačka s uhrančivým hlasem. A tak šla lepit sáčky, montovat hračky a následně nastoupila jako písařka do podniku Výstavba sídlišť. Jak sama říká, něčím se živit musela a práce ji prý bavila.

Život ji nešetřil

Ani v soukromí neměla štěstí. V osmém měsíci potratila a při operaci prožila klinickou smrt. Manželství s režisérem Janem Němcem se rozpadlo po čtyřech letech, a ani to s Janem Moravcem nebylo šťastné, přestože se jim narodila dcera. Nevěry mu tolerovala, ale trpělivost nebyla nekonečná.

„S dcerou Káťou jsem byla na chalupě, Moravec tehdy zůstal v našem pražském bytě. A když jí byl zhruba rok, zazvonil telefon a v něm se ozvalo: Gratulujeme k další dceři! Tak jsem na Moravce vystartovala. A on, že mu tu skriptku dali do postele už těhotnou. To jsem už jako vtip nebrala,“ popisuje konec manželství Marta Kubišová.

Velký comeback

Všechno přečkala a brala život takový, jaký je. Na pódium se vrátila ve velkém stylu, když v roce 1989 zazpívala před plným Václavským náměstím legendární Modlitbu pro Martu. Spolumoderovala televizní Adventní koncerty a pořad Chcete mě?. Znovu vystupovala a nahrávala desky. Před šesti lety ukončila kariéru.

Státní vyznamenání

Legendární zpěvačka si za svou pěveckou kariéru vysloužila hned několik významných ocenění – od Zlatého slavíka po medaili Za zásluhy II. stupně., nyní byla však poctěna i Řádem Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva, jenž jí 28. října předal prezident Petr Pavel. 

Módní odkaz 60. let, který ožívá i dnes

Není však jen výjimečnou osobností české hudby, ale i módní ikonou, sexsymbolem 60. let, který dodnes inspiruje svým přirozeným šarmem. A v čem tkvělo kouzlo jejího půvabu? S dokonalou přesností reprezentovala a odrážela dobu své největší slávy – svým půvabem i velkým citem pro módu. Pro šedesátá léta byl totiž typický elegantní ženský styl opřený o výrazné líčení, objemné účesy, sofistikované šaty s důrazem na siluetu, ale i geometrické, květinové a zvířecí vzory, vysoké kozačky i klobouky s širokou krempou.

To vše se na zpěvaččině stylu podepsalo – zejména dokonale střižená rovná ofina, natupírované kadeře i kočičí pohled, který vytvořila za pomoci dominantních černých linek. V jejím šatníku nechyběly ani opasky zdůrazňující ženský pas či modely se zářným odleskem.

Jejímu šatníku dominuje černá barva, která je však vždy ozvláštněna a s fádností si rozhodně netyká. Kupříkladu rafinovaným průhledným materiálem u blůz, blyštivými šperky či neotřelými aplikacemi. Marta s oblibou ale nosí i pruhovaný vzor či florální motivy typické pro tehdejší dobu.

Na její styl se podívejte do naší fotogalerie, kde naleznete archivní snímky staré přes 50 let!

Autor: Žaneta Podlahová, MAJ