Umělá barviva jsou obsažena v cukrovinkách, nápojích i mléčných výrobcích a uzeninách, a jejich spotřeba se za posledních 50 let zvýšila o 500%. Výrazně barevné potraviny vypadají lákavě, sbíhají se nám na ně sliny a naše chuťové buňky doslova běsní.
Zatímco někteří výrobci používají k dobarvení potravin přírodní barviva, jako je mrkev, dýně nebo například karmín vyrobený z rozdrcených sušených těl brouků červce nopálového, jiní používají méně šetrná chemická a syntetická barviva, která se často vyrábějí z ropných produktů a mohou vyvolávat některé nepříjemné zdravotní komplikace, jako jsou například alergické reakce. Mezi taková barviva patří například E120 Tartrazin nebo potravinářská žluť. Nejvíce takovýchto barviv je obsaženo v cukrovinkách, které by proto hlavně děti neměly konzumovat ve velké míře.
Již několik let se spekuluje, zda má zvýšený příjem syntetických potravinových barviv vliv například na dětskou hyperaktivitu, poruchy chování a soustředění nebo agresivitu, a přestože tato domněnka nebyla 100% potvrzena, nelze ji vyloučit. Výzkumy totiž ukazují, že vyloučením syntetických potravinářských barviv se hyperaktivita u dětí snižuje.