Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Co o vás prozradí váš pot: Za zápach můžou bakterie, kvasinky i vážná nemoc

Co znamená zápach potu a nadměrné pocení?
17. ledna 2024 | 06:00

Taky jste si všimli, že se odér vašeho potu mění? Jednou je cítit po ovoci, jindy po cibuli či česneku, bývá mírný i nesnesitelně štiplavý. Změny bývají způsobeny hormony, stresem, ale můžou být i indikátorem vážného onemocnění.

Spousta z nás se snaží zbavit se nepříjemného zápachu v podpaží parfémem nebo antiperspirantem. Bereme pot jako něco, co nás obtěžuje a co je třeba zamaskovat a převonět. Přemýšlíme nad ním jako nad kosmetickým problémem. Jde ale o potřebnou reakci našeho organismu. Je důležitý pro termoregulaci a ochranu pokožky. Netypický pach potu a jeho větší množství pak můžou být důležitým signálem, že je s naším tělem něco v nepořádku.

VIDEO: Velký horoskop zdraví pro rok 2024: Štíři by se měli zaměřit na klouby, Lvi na psychiku.

Video se připravuje ...

V hlavní roli stres

Určitě jste zaznamenali, že při zkoušce, důležitém jednání v práci nebo veřejném vystupování se potíte víc, než je obvyklé. Jde o přirozenou reakci těla na stres. „Ve stresu se aktivuje nervový systém, vyplaví se hormony adrenalin a kortizol a naše tělo se dostane do stavu ‚bojuj, nebo uteč‘. Tato reakce přirozeně stimuluje potní žlázy, aby se během psychické zátěže organismus ochladil a udržel si zdravou tělesnou teplotu,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, Ph.D. Kromě toho je takový pot i více cítit. Má totiž odlišné složení, které je bohaté na bílkoviny, tuky, a jiný druh bakterií pak způsobí jeho rozklad a intenzivní zápach.

Když se moc potíte bezdůvodně...

Pokud se ovšem hodně potíte i při běžných situacích, tak to už normální není. Varovnými signály jsou nejen koláče v podpaží, ale i neustále vlhké dlaně, kapičky nad horním rtem a na čele. Dost možná se v takovém případě potýkáte s hyperhidrózou neboli nadměrným pocením. To může být důsledkem mnoha faktorů. Někdy je na vině vedlejší účinek léků, jindy je to kvůli obezitě, dlouhodobému stresu, hormonálním výkyvům nebo také z důvodu metabolického onemocnění.

Rozhodně tento problém nepřehlížejte. Hyperhidróza pro mnoho lidí bohužel představuje bludný kruh – nemocní se obávají reakce okolí, což je dostává do stresu, který jejich problém jen prohlubuje. Ve výsledku tak může nadměrné pocení výrazně ovlivnit sociální i profesní život. A jak nadměrné pocení vyřešit? Pokud lékaři vyvrátili přítomnost závažného onemocnění, můžete zkusit zlepšit pitný režim (pít čistou vodu v dostatečném množství), omezit kofein, alkohol, kouření, kořeněné pokrmy a nosit oděvy z prodyšných materiálů.

Návaly v klimakteriu

Pocení v důsledku klimakteria, známé také jako návaly horka, je bohužel běžným příznakem menopauzy. V těle ženy totiž probíhají bouřlivé hormonální změny, vlivem kterých dochází k poklesu produkce estrogenu. To následně vede k narušení přirozené schopnosti těla regulovat teplotu. „Zbavit se návalů horka během klimakteria se bohužel zcela nedá. Jedná se o přirozený proces v organismu. Určitě však ženy mohou tyto projevy samy účinně mírnit a korigovat je tak, aby byly snesitelné,“ říká gynekolog a dodává: „Ženám doporučuji zaměřit se na pohyb na čerstvém vzduchu s cílem vybudovat si vytrvalost a snášet fyzickou zátěž. Skvěle se osvědčily také přírodní preparáty Sarapis s mateří kašičkou a sójou, které pomáhají nepříjemné příznaky klimakteria tlumit.“

Signál vážné nemoci

Zvýšené pocení může být také varovným signálem nejrůznějších onemocnění. Často jde o lidi s kardiovaskulárním onemocněním. S větším množstvím potu se potýkají i lidé s rozkolísanou hladinou cukru či přímo diabetici. Zajímavostí je, že pot diabetiků může mít mírně nasládlý až ovocný zápach. Je to způsobeno tím, že se tělo snaží zbavit se přebytečného cukru. Přílišné pocení také může být indikátorem problémů s nadměrnou funkcí štítné žlázy, která svou přílišnou aktivitou zvyšuje produkci tepla v těle. To se pak následně více potí, aby se ochladilo a udrželo organismus v normálním rozmezí tělesné teploty.

Když pot moc zapáchá...

Za nepříjemný zápach potu můžou nejčastěji bakterie, které se přirozeně vyskytují na pokožce. Čím více jich tam je, tím jste víc cítit. Ve vlhkém a teplém prostředí se pak můžou přemnožit i kvasinky. V jejich případě se k zápachu přidávají červené fleky a svědění. V takovém případě vás běžná hygiena nezachrání a budete muset podstoupit léčebnou kúru pomocí přípravků z lékárny a nasadit nízkosacharidovou dietu. Za krátkodobou změnou pachu ale můžou být i některé potraviny jako česnek a chilli papričky. Na vině jsou také často různé léky nebo nemoci jako cukrovka, porucha štítné žlázy nebo problémy s játry. Mění se totiž složení tělních tekutin, takže i potu.

Přípravky proti pocení za výhodné ceny pořídíte na našem internetovém srovnávači Zboží Dáma.

Autor: Štěpánka Bínová
Video se připravuje ...