Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Přehledně: Na jaké preventivní prohlídky máte nárok?

 • Na jaké preventivní prohlídky máte nárok
  7. ledna 2023 | 06:00

  Šílená bolest zubu a značný účet za to? Přesně v téhle chvíli si slibujete, že příště budete chodit dřív a hlavně pravidelně. Kdy a jak často byste měla zavítat do ordinace lékaře a na co máte nárok zdarma?

  Ruku na srdce, kdy jste naposledy byla na gynekologii? A u zubaře? Celá řada zdravotních problémů a onemocnění se dá účinně léčit, pokud se objeví včas. A naopak, pokud je zanedbáte, může být v některých případech na řešení už pozdě. Nebuďte ten druhý případ… Tak šup k telefonu, diáři a objednávat!

 • K praktickému lékaři každé dva roky

  Na pravidelnou kontrolu u praktického lékaře, kterou máte hrazenou ze zdravotního pojištění, se objednejte každé dva roky. Co vás v rámci prohlídky čeká? Pohovor s lékařem na téma vašeho životního stylu, prodělaných onemocnění, stravovacích návyků, pohybové aktivity. Připravte si také odpověď na dotazy ohledně rodinné anamnézy, tedy jde o to, jaká onemocnění se vyskytla ve vašem nejbližším příbuzenstvu. Součástí prevence je laboratorní vyšetření krve a moči, orientační kontrola zraku a sluchu, kontrola krevního tlaku, vyšetření pohmatem mízních uzlin a kontrola žil dolních končetin a také stavu kůže. Dále by měl lékař pohmatem vyšetřit břicho, štítnou žlázu a poslechnout si dýchání, poklepem a poslechem vyšetřit srdce a plíce. Povinně se dnes již provádí také základní onkologická prevence. Lékař by měl zkontrolovat platnost očkování proti tetanu, a pokud jste starší 45 let, čeká vás navíc kontrola glykemie, tedy hladiny cukru v krvi.

  S prevencí vám pomůže i chytrá mobilní aplikace Preventivka, která spadá pod taktovku neziskové organizace Loono. Připomene vám, kam a kdy zajít na preventivní prohlídku, či vám pomůže vyhledat toho správného odborníka. Více se dozvíte v rozhovoru s lékařkou a zakladatelkou neziskové organizace Loono Kateřinou Vackovou:

  Video se připravuje ...
  Ženy v byznyse: Kateřina Vacková z Loona • VIDEO: Videohub

 • K zubaři dvakrát ročně

  Kontrolu a základní ošetření u zubního lékaře máte hrazené ze zdravotního pojištění dvakrát za rok. V rámci prohlídky proběhnou vyšetření stavu chrupu, sliznic a měkkých tkání uvnitř ústní dutiny a kontrola stavu čelistí. Lékař vám pak navrhne nejvhodnější řešení případných problémů. Následná stomatologická péče pak může být hrazena pojišťovnami plně nebo částečně, v některých případech je ale zcela nehrazena. Součástí prevence bývá i instruktáž o správné ústní a dentální hygieně, případně vám lékař doporučí návštěvu u dentální hygienistky. Těhotné ženy mají nárok na preventivní prohlídku v zubařském křesle dvakrát v průběhu těhotenství.

 • Nárok na EKG

  Pokud je vám více než 40 let, máte na kontrolu činnosti srdce pomocí EKG neboli elektrokardiografie nárok zdarma každé čtyři roky. EKG ale bývá dnes již poměrně běžnou součástí komplexní preventivní prohlídky v ordinaci vašeho praktického lékaře. Přístroj velmi jednoduše, rychle a zcela neinvazivně zmonitoruje během pár minut činnost srdce a upozorní lékaře na všechny – i sebemenší – odchylky od pravidelného rytmu. Díky tomu se můžete začít včas léčit, a snížíte tak riziko možného srdečního selhání. Objednejte se včas, zejména pokud vás občas trápí pocity silného bušení srdce, dušnosti, bolestí a tlaků na hrudi nebo závratě.

 • Jedenkrát ročně ke gynekologovi

  Všem ženám, které jsou starší než 15 let, hradí zdravotní pojišťovny preventivní vyšetření v ordinaci gynekologa, a to jedenkrát ročně. Vyšetření se provádí pohledem, pomocí gynekologických zrcadel a také pohmatem. Většina gynekologů také zkontroluje stav vnitřních orgánů (dělohy a vaječníků) za pomoci ultrazvuku (sonografické vyšetření). Součástí prohlídky je samozřejmě odběr vzorků tkáně z děložního čípku, které se zasílají do laboratoře k mikrobiologickému a cytologickému vyšetření. Pokud jsou jakékoli změny na děložním čípku odhaleny včas, léčba je většinou účinná, zatímco neobjevený nádor dokáže (někdy i dost rychle) čípek zcela zničit a prorůst do okolních tkání. Rakovinou děložního čípku onemocní každoročně zhruba tisíc českých žen, téměř polovina jich nakonec v důsledku nemoci umírá.

 • Prevence rakoviny

  Pokud je vám víc než padesát let, můžete bezplatně podstoupit bezbolestný a pohodlný test na takzvané okultní krvácení ve stolici, které může být prvním příznakem nádorového onemocnění (od věku 55 let ho máte zdarma každé dva roky). O domácí test požádejte praktického lékaře, pokud vám ho sám nenabídne. Není se čeho bát. Dostanete obálku se sadou tří psaníček, která slouží k odběru tří po sobě jdoucích vzorků stolice, a pevné papírové lopatky k pohodlnějšímu pořízení vzorků. Vše tedy provádíte v naprostém soukromí, laboratorní vyhodnocení posléze zařídí váš lékař. Screening sice není povinný, nikdo vás k vyšetření nemůže nutit, v zájmu svého zdraví byste ho ale neměla ignorovat. Je vám více než 55 let? Pak máte navíc nárok na preventivní kolonoskopické vyšetření konečníku a tlustého střeva, které se provádí od této doby nadále jednou za deset let. Jde sice o trochu nepříjemné, ale důležité vyšetření, jelikož pokud se nádorové onemocnění střev odhalí včas, máte poměrně velké šance na úplné vyléčení.

 • Boj o prsa: Kdy jít na mamograf?

  Každé ženě, která již oslavila 45. narozeniny, plně hradí mamografické vyšetření její zdravotní pojišťovna, a to každé dva roky. K objednání na vyšetření (v kterémkoli z mamografických center v republice) potřebuje pacientka pouze doporučení od gynekologa nebo praktického lékaře. Vyšetření prsou (mamografické nebo sonografické) mají zdarma také mladé ženy od 25 let, a to v případě, že se v jejich blízké rodině nemoc vyskytla nebo se přímo u nich samotných objevují jiné rizikové faktory. Cílem prohlídky je objevit zhoubný nádor ještě v preklinické fázi, jelikož počáteční stadium představuje obrovskou šanci na úplné vyléčení.

 • Co hradí pojišťovna?

  Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od Nového roku navýší příspěvky vyplácené pojištěncům z fondu prevence. Některé příspěvky VZP zvýšila, jiné zavedla zcela nové. Podmínkou je, aby pojištěnec, který o příspěvek požádá, navštívil v posledních 24 měsících svého lékaře a nechal si udělat preventivní prohlídku. Na pravidelné preventivní prohlídky, které jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami, chodí podle posledních průzkumů jen zhruba pětina lidí. Přitom včasná návštěva lékaře může ušetřit spoustu zdravotních komplikací, nebo dokonce zachránit život. A zdaleka nejde jen o dnes tolik obávanou rakovinu.

  Další zajímavé články naleznete v tištěném Blesku pro ženy. Zakoupit si ho můžete na vašich oblíbených stáncích nebo na iKiosku ZDE

Autor: mojezdravi.cz, bla
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...